TOKİ Urfa'da konut yapacak

.

TOKİ Urfa'da konut yapacak
banner206

TOKİ Şanlıurfa Maşuk konut projesi kapsamında bin 364 konutu inşaa edecek firma için ihale yapıldı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Şanlıurfa iline bağlı merkez ilçesi Maşuk Bölgesi’nde inşa edilecek toplamda 1.364 konutun ihalesini gerçekleştirildidi.

Maşuk’ta inşasına başlanacak 1.364 konutun yanı sıra, oluşturulacak sosyal yaşam alanlarının altyapı ve çevre düzenlemesi ile bir cami ve çok amaçlı salon inşaatları hayata geçirilecek.

Yerel dokuyu, semt kültürünü yansıtan tasarım 

Canlı bir kentsel yaşam hedefiyle tasarlanan Şanlıurfa Maşuk projesinde sosyal altyapılara erişim kolaylığı gözetilirken, bisiklet yolları, güvenli avlular ve diğer sosyal alanlarda semt kültürünü yansıtan bir tasarım yaklaşımı benimsendi.

Projede, ana ticaret aksının meydan ile bütünleşmesi sağlanarak, sosyal donatılar bu alanda toplandı. Ana yol aksının meydanla buluşması projede bütünlüğü sağlama amaçlı düşünülerek meydana çok amaçlı salon ve 150 kişilik cami konumlandırıldı. Oluşturulan bu meydan içeriği ticari ve sosyal donatılarla bir alt merkez olarak tasarlandı.
 
Proje alanı, kuzey - güney cephelerindeki ana yolları birbirine bağlayan ana ticaret aksı, bu ana aks ve meydan çevresinde oluşturulan parsellerden oluşuyor. Sosyal alanlar ise bisiklet yolu, fitness alanı, çocuk oyun alanları, spor sahaları, oturma alanları, meydan ve gezinti yollarını içeriyor.
 
Yapı adalarının iç avlu ve bahçelerinde ise, oturma alanları, basketbol sahaları, kamelya ve banklar, açık otopark, engelli otoparkları, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları bulunuyor
 
Konut blokları ile cami ve ticaret merkezi cephelerinde ise yöresel mimariden esinlenilerek geliştirilen tasarım uygulamalarına yer veriliyor.


Kaynak: Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner277