“Türkiye'den geçiş söz konusu değildir”

“Türkiye'den geçiş söz konusu değildir”
banner206

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Suriye sınırındaki, son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güvenç, "Bölgedeki etnik çatışmaların, uluslararası operasyonların sona ermesi gerektiğini düşünüyoruz. Altını tekrar çiziyorum Türkiye'den oraya geçiş falan söz konusu değildir. Kobani'den gelenler de Telabyad'dan gelenler de bizim akrabalarımız. Kanını kanımız sayıyoruz" dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Celalettin Güvenç, sınırda yaptığı açıklamada, "Öncelikli olarak bu acıları üzüntüleri paylaştığımızı belirtmek istiyorum. Asla tasvip etmiyoruz. Sivil hedeflerin vurulmasını kimden gelirse gelsin kabul etmiyor kınıyoruz. Sınırın öbür tarafında operasyonlar yapılıyor. Fakir köylü insanlar ölüyor. Arap veya Kürt olmasının hiçbir farkı yok. Hepsi Müslüman, insan, bütün saldırıları aynı şekilde karşıyız. Bölgedeki etnik çatışmaların, uluslararası operasyonların sona ermesi gerektiğini düşünüyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan insani yardım ulaştırmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

 

"KOBANİ'DEN GELENLER DE TELABYAT'TAN GELENLER DE BİZİM AKRABALARIMIZ"

Güvenç, "Altını çizerek söylüyorum: Kobani'den gelenler de Telabyad'dan gelenler de Urfalı hemşerilerimizin akrabaları. Bizim akrabalarımız. Kanını kanımız sayıyoruz. Bütün dünyaya artık bu operasyonlar bitsin diyoruz. İnsanlık dramı yaşanıyor" dedi.

Güvenç, "Bize sığınanlara ayrım yapmadan yardım ediyoruz. Bu anlamsız çatışmaların bitmesini umuyoruz. Kimse istismar etmeye kalkmasın. Operasyonların bizim insanımıza faydası yok. Sınır her iki tarafına da faydası yok. İnsan kanı akıyor. Yaramız, üzüntümüz büyük. IŞİD'in bir saldırı yaptığını biliyoruz. Türkiye'den oraya geçiş falan söz konusu değildir. Altını tekrar çizdiğim konu Türkiye bu tür işlere izin vermez. Biz rahatsızız. Akan kanın durmasını istiyoruz. Yaraları sarmaya çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner142