Urfa’da düğünlerle ilgili flaş karar…

Urfa’da düğünlerle ilgili flaş karar…
banner206

Şanlıurfa Valiliği, bazı yörelerde kına gecesi, gelin alma gibi etkinliklerle üç güne kadar uzayabilen sokak düğünlerinin tek gün ve gün içerisinde belirli saat dilimleri ile kısıtlanmasına karar verildiğini açıkladı.

Şanlıurfa Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararları açıkladı. Kararlar arasında, düğünlere de yeni bir düzenleme getirildi. Alınan karar doğrultusunda; gelin alma gibi etkinliklerle üç güne kadar uzayabilen sokak düğünleri tek gün ve gün içerisinde belirli saat dilimleri ile kısıtlandı.

Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

“İçişleri Bakanlığının 24.06.2020 tarihli ve 10116 sayılı Genelgeleri ve buna istinaden alınan 26.06.2020 tarih ve 99 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile düğün salonlarının 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecekleri kararı alınmış ve düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde uyulması gereken kurallar belirtilerek bu etkinliklerin en kısa sürede tamamlanması kararlaştırılmıştır.

Buna rağmen bazı yörelerde sokak veya köy düğünlerinin kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle üç güne kadar uzatıldığı, bu düğünlerde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı, bu nedenlere bağlı olarak bazı mahalle ve köylerin karantinaya alınmak zorunda kalındığı görülmektedir.

Bu kapsamda; düğün ve nikâh törenlerinin/eğlencelerinin gerçekleştirildiği etkinliklerde ihlal edilen temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarının ihlal edilmesi sonucu oluşabilecek riskleri önlemek adına; 

1. Bazı yörelerimizde kına gecesi, gelin alma gibi etkinliklerle üç güne kadar uzayabilen sokak düğünlerinin tek gün ve gün içerisinde belirli saat dilimleri ile kısıtlanmasına,

2. Düğün ve nikahlarda temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil edecek şekilde oyun oynanması, kontrolsüz kalabalıkların bir araya gelmesi gibi hususlara yönelik tedbirlerin artırılmasına karar verilmiştir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142