Urfalılara klima müjdesi

 Urfalılara klima müjdesi
banner206

Hükümet sosyal yardımlara yeni kriterler getiriyor. Buna göre, yardımların doğru adrese teslim edilmesi için bölgesel ihtiyaçlar dikkate alınacak. Puanlama formülüyle köy yaşamı da kriterlere dahil edilecek. Şanlıurfa gibi sıcak illerde klimanın zaruri ihtiyaç olduğu saptandı.

Hükümet, 10 milyar lirayı aşan sosyal yardımlarla ilgili kriterleri gözden geçirme kararı aldı. Sosyal yardımlardan yararlanan 43 bin kişiyle yüz yüze görüşüldü. Yapılan çalışmayla ailelerin maaş miktarı, tüketim biçimleri, çocuk sayısı, araç sahipliği, eğitim durumu gibi kriterler incelendi.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre; Sosyal yardımların doğru adrese gitmesi için bölgesel ihtiyaçların dikkate alınması gündemde. 5 yıldır üzerinde çalışılan 24 formüllü yeni model hayata geçirilecek. Puan usulüne göre yardımlar belirlenirken, mükerrer yardımlar da engellenecek. Puanlama formülüne, tüketim modelleri, eğitim durumu, ulaştırma araçları, köy yaşamı gibi kriterler de dahil edilecek.

 

TEK TUŞLA GÖRÜLEBİLECEK

Sosyal Yardım Yararlanıcılarının Belirlenmesine Yönelik Puanlama Formülü (PUAN) Geliştirilmesi Projesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü (SYGM) adına TÜBİTAK tarafından yürütülen bir sosyal Ar-Ge projesi. Proje kapsamında sosyal yardım yararlanıcılarının belirlenmesinde, proje destekleri yararlanıcılarının tespit edilmesinde, Genel Sağlık Sigortası (GSS) gelir testi yaptıracak hedef kitlenin gelir testi işlemlerinde, kullanılmak üzere bir puanlama formül seti geliştirildi. TÜBİTAK, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Kalkınma Bakanlığı'nın yürüttüğü projenin tam olarak hayata geçirilmesi ile birlikte yardımlar elektronik yazılım sayesinde anlık olarak takip edilebilecek. Kimin, ne kadar destek aldığı bir tuşla görülebilecek.

 

HAKKARİ-İSTANBUL FARKI

İstanbul'daki yaşam standardıyla Hakkari'de koşulların farkı göz önüne alınarak buna göre kapsamlı yöntem geliştirildi. Örneğin Erzurum, Kars gibi illerde klima sahipliğinin lüks olduğu ancak Hatay, Mersin, Şanlıurfa gibi sıcak illerde klima kullanımının ise zaruri ihtiyaca girdiği saptandı.

 

24 BÖLGE BELİRLENDİ

5 yıl önce başlayan çalışmalar kapsamında ülke çapında 12 kent, 12 köy bölgesi belirlendi. Bu bölgelere dönük farklı değişkenler saptandı. Yaklaşık beş yıl süren çalışma yılbaşında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na verildi. Proje kapsamında eğitim durumu, şehir ve köy yaşamı farkı, tüketim alışkanlıkları, çocuk sayısı, eğitim durumu, araba, ev, tarla, harcama gibi kriterler yeniden incelendi.

 

HANE HALKI ARAŞTIRMASI YAPILDI

Bu çerçevede, TÜİK, Türkiye genelinde, 43 bin kişiyle yüz yüze görüşmeler ve hane halkı araştırması yaptı. Elde edilen veriler, 10 kişilik akademisyen ekip tarafından işlendi. Bölgelerden gelen veriler analiz edilerek, formüllere döküldü ve raporlaştırıldı. Sosyal yardımlarla ilgili bir puanlamanın yapılacağı çalışma sayesinde hangi aileye ne kadar yardım yapılacağı ortaya çıkarılacak.

 

BELEDİYE YARDIMLARI DA DAHİL

Projenin devamında belediyelerin ve farklı kurumların yaptığı yardımlar da sisteme dahil edilecek. Böylece yardımların tek elden yürütülmesi sağlanmış olacak. Araştırma, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) da gündeme geldi. İnsanların sürekli yardım havuzunda kalmasının teşvik edilmemesi de amaçlanıyor. Tüm sosyal yardımların elektronik yazılımla takip edilmesi de hedefler arasında bulunuyor.

 

3 MİLYON AİLEYE YARDIM

Hükümet , 2011'de 2 milyon 72 bin, 2012'de 2 milyon 891 bin 165, 2013'te ise 3 milyon 96 bin 489 haneye yardım yaptı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu giderleri ise 2011'de 2 milyar 622 milyon, 2012'de 3 milyar 99 milyon, 2013'te ise 3 milyar 844 milyon lira oldu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 18:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner142