Urfalıların Şanlı yürüyüşü...

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıl dönümü kortej yürüyüşle başladı. Balıklıgöl’den başlayan halk yürüyüşü Topçu Meydanına kadar devam etti.

Urfalıların Şanlı yürüyüşü...
banner206

Düzenlenen yürüyüşe Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Ak Parti Şanlıurfa milletvekilleri Halil Özcan, Mehmet Ali Cevheri, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selman Kömürcü, Ak Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, siyasiler, diğer kamu kurumlarının müdür ve amirleri, STK Başkanları ve temsilcileri ile gaziler, şehit aileleri ve binlerce kişi katıldı.

Topçu meydanında sonlanan yürüyüşün ardından bir konuşma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Urfa’mız için tarihi bir gün 11 Nisan ecdatlarımızın bu toprakları kanlarıyla suladığı gün 11 Nisan Şanlıurfa’da gençlerin, kadınların, yaşlıların el ele verdiği birliktelik gösterdiği gündür.” Dedi.

Başkan Çiftçi, “11 Nisan Şanlıurfa’mızda Türklerin, Kürtlerin, Arapların, Çerkezlerin bir ve beraber olduğu gündür. Bu birlik ve beraberlik içerisinde Şanlıurfa’mızı kurtaran başta 12’ler olmak üzere tüm aziz şehitlerimize şükranlarımızı, saygılarımızı, Allah’tan rahmet dilediğimizi bildiririz. Hepsinin aziz hatırları önünde saygıyla eğiliyorum. Bize güzel bir şehir bıraktılar, peygamberler şehrini bıraktılar. Allah’ın izniyle bizde çalışarak bir ve beraberlik içerisinde Şanlıurfa’mızı geleceğe taşıyacağız. Hiç gözleri arkada kalmasın rahat uyusunlar bu birlik ve beraberlik olduğu sürece bizler her zaman Şanlıurfalıların emrindeyiz, onlar için çalışacağız. Yine bugünü 96 yıl sonra bizim için çok anlamlı kılan ve hakkımız olan çünkü hiçbir düzenli ordu olmadan halkımızın bir araya gelerek kendi iradesini göstererek kurtuluşu gerçekleştirmek için bir ve beraberlik içerisinde bir olup Şanlıurfa’nın kurtuluşuna karar veren o kahramanları unutmadılar. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız unutmadı, Cumhurbaşkanımız unutmadı, Sayın Başbakanımız unutmadı ve 96. Yılında Şanlıurfa’mızın hak etmiş olduğu istiklal madalyasını bize verdiler. Dün itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla ve resmi gazete yayınlanması üzere Şanlıurfa hak etmiş olduğu madalyaya kavuşmuştur. Bizim için maneviyat anlamında önemlidir. Biz birlik, beraberlik, maneviyata önem veren bir şehiriz, biz kardeş şehiriz kardeşliğe önem veririz.” Diye konuştu.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise, “Bugün bizim için zafer ve gurur günüdür. Bu günü tebrik ediyorum kutlu olsun, mutlu olsun hepimiz için, bundan tam 96 yıl önce düşman Fransızlar bu toprakları işgal ettiler. Güvendikleri şey şuydu düzenli ordularımız yoktu. Yani bildiğimiz milli ordu yoktu ama bilemedikleri bir şey vardı. Urfa halkı binlerce yıldır hür yaşamıştı buna müsaade etmezdi. Ve düzenli orduyu beklemeden kendileri bir araya gelerek, teşkilatlanarak 12’lerin önderliğinde bu şehri özgürleştirme andı içerek mücadeleye girdiler. Fansızlar bunu hesap etmedi, hesap etmedikleri içinde bedelini çok ağır ödediler. Ben burada 12’leri, şehit Nusret beyefendiyi, bütün şehitlerimizi, ahrete intikal etmiş olan bütün gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Biz o dedelerin torunlarıyız. Yine bu toprakları başka bir yere bağlamak için çabalayan insanlar var, buna da müsaade etmemiştir Şanlıurfalılar. O günkü ecdadımız nasıl Fransız ve İngiliz işgaline direndiyseler size de Allah’a şükürler olsun bugün o Fransız ve İngilizlerin aklıyla, fikriyle hareket eden terör örgütlerine prim vermediniz, vermeyeceksiniz. Ben buna inanıyorum, evet devletimizde Şanlıurfa’nın bu asil duruşunu her zaman görmüştür ve taktir etmiştir. Bakın daha önce Şanlı unvanı verildi, şimdi bir şeref madalyası, istiklal madalyası verildi. Son 12 yılda 24 milyarı aşkın devasa yatırımlar yapıldı, Şanlıurfa bu ülkenin göz bebeğidir.” Şeklinde konuştu. Düzenlenen konuşmaların ardından plaket töreni düzelendi. Öte yandan polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri aldıkları dikkatlerden kaçmazken, Topçu Meydanında düzenlenen programa ise vatandaşlar tarafından ilgi gösterilmediği görüldü.

 

Haber: Paşa BENZER

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142