Urfa’ya kaçan iki IŞİD gelini cehennemi anlattı

.

IŞİD’e katılan ancak sonradan hayal kırıklığına uğrayarak Şanlıurfa’ya kaçan iki genç kadın konuştu.

Suriye’de 4,5 yıldır süren savaşa IŞİD’in dahil olmasıyla, dünyanın çeşitli bölgelerinden çok sayıda kadın “cihat gelini” olmak için örgüte katılıyor. Örgüt ayrıca, kontrol ettiği bölgelerdeki kadınları kendi amaçları doğrultusunda çalıştırıyor ya da köleleştiriyor. Hür Avrupa Radyosu muhabiri Şahida Yakup, IŞİD’e katılan ancak sonradan hayal kırıklığına uğrayarak Şanlıurfa’ya kaçan iki genç kadınla konuştu.

Amerika’nın Sesi’nden Ayesha Tanzeem’in haberine göre, iki kuzen Ümmü Ams ve Dua, IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’da iki militanla evlenmiş. Ümmü Ams, önceleri grubun düşüncelerini kabullendiğini söylüyor. Ancak kocası örgütten kaçtıktan, Dua’nın kocası da intihar saldırısı düzenledikten sonra iki kuzen, Türkiye’ye sığınmaya karar vermiş.

Üniversite mezunu Ümmü Ams, “İki kez evlendim. Birinci kocam şehit oldu. İkincisi kaçtı, ama bazıları örgütün paralarını çaldığını söyledi. Para peşinde koşmaya başladı ve yeterli parayı biriktirince kaçtı” diye yaşadıklarını aktardı.

 

IŞİD KENTİ ELE GEÇİRİNCE MUTLU OLDUM

20 yaşındaki Dua ise Suudi Arabistan’dan bir adamla zorla evlendirilmiş.

Ümmü Ams, IŞİD kenti ilk ele geçirdiğinde mutlu olduğunu, yapılan şeyleri insanların yararına yaptıklarına inandıklarını söylüyor.

Cihat gelini, IŞİD’in mesajından etkilendiği için örgütün kadın birliklerine katılmış: “Bir aylık kampa yazıldım. 15 gün silah kullanmayı öğrendikten sonra 15 gün din eğitimi verdiler. Bir aylık kampın sonunda IŞİD’in parçası olmuştuk. Ahlak zabıtasına katıldım. Arabalarla gezip kuralları ihlal edenleri arıyorduk.”

Ancak Ümmü Ams zamanla örgütün ideolojisinden dolaylı hayal kırıklığına uğradığını söylüyor. İnsanların halka açık yerlerde dövüldüğüne tanık olan genç kadın, bu kişilerin bir kısmının yanlış bir şey yapmadığına inanıyor.

 

BENİM KOCAM İNTİHAR EYLEMİ DÜZENLEYİP MÜSLÜMANLAR’I ÖLDÜRDÜ

Dua, kuzeni gibi IŞİD’e katılmasa da, o da zamanla örgütün yaptıklarının yanlış olduğunu düşünmeye başlamış. Dua, “O durumu yaşayınca doğru olduğunu düşünüyorsunuz. Sonra birçok kötü şey yaşanıyor. Örneğin benim kocamın intihar eylemi düzenleyip Müslümanlar’ı öldürmesi gibi. Yaptığı yanlıştı” diye konuştu.

İki kuzen, bir dostlarının yardımıyla sahte belge elde ederek Türkiye’ye geçiş yapmış. Urfa’da yaşayan iki kadın, Türkçe öğreniyor ve ülkenin daha batısına, İstanbul’a ya da Avrupa’ya gitmeyi planlıyor.

Ümmü Ams, telefonundan başı açık resmini gösteriyor ve toplum içine de böyle çıkabilmek istediğini söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2015, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner142