Vali'den talimat... Memurun sosyal medya hesabını takip edin

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu personelinin tamamına, 'Memurunuzun sosyal medya hesabını takip edin. Siyasi paylaşım yapılması yasaktır. Siyasi paylaşım yapana, sıralı amirler disiplin cezası uygulasın' talimatı verdi

Vali'den talimat... Memurun sosyal medya hesabını takip edin
banner206

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu personelinin tamamına, 'Memurunuzun sosyal medya hesabını takip edin. Siyasi paylaşım yapılması yasaktır. Siyasi paylaşım yapana, sıralı amirler disiplin cezası uygulasın' talimatı verdi.

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu personelinin tamamına 'whatsapp, twitter, facebook vb' sosyal medya hesaplarından siyasi içerikli  paylaşım'da bulunmalarını resmi talimatla yasakladı.

Vali Ustaoğlu, paylaşım'da bulunanlar hakkında ise sıralı disiplin amirlerince ceza verilmesini emretti. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre, Vali'nin bu talimatında mevzuat dışı bir durum olmasa da talimatın kentteki ünüversitelere de gönderilmesi ve müdürlerden memurlarınların palaşmlarını takip etmelerini emretmesi tartışma başlattı.

Siyasi paylaşım yasağının temelinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125. maddesi olduğunu savunan Vali Ustaoğlu'nun tartışmaların, üniversite boyutuna çekilmesinin kasıtlı bir kötüniyet taşıdığını savunduğu öğrenildi.

Siyasi Paylaşımın Cezası Ne?

Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık" başlıklı 7'nci maddesiyle devlet memurlarının, siyasi partilere üyeleği, siyasi partiler lehine ya da aleyhine siyasi paylaşımlarda bulunması, insanları herhangi bir siyasi parti, yararını veya zararını hedefe oturtan davranışta bulunmaları yasaklanıyor. Memurların; İnsanları, dil, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapmaları, siyasi- ideolojik beyan ve eylemde bulunmaları halinde, 125'nci maddeye göre 'Kademe İlerleme' cezası ve suçun niteliğine göre de memuriyetten men cezası verilebiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142