Vali Erin Urfalıları uyardı!

Vali Erin Urfalıları uyardı!
banner206

1 Haziran’da başlayan normalleşme süreci ile birlikte korona virüsü vaka sayısında Şanlıurfa’da ciddi bir artış oldu. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, tedbir kararları tamamen ortadan kaldırılmadığını ve Şanlıurfalıların kurallara uyması gerektiğini belirterek, “Şanlıurfa için riskin 10 gün öncesinden daha yüksek olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.  

1 Haziran’da başlayan Normalleşme Sürecinden önce Türkiye’de en az vaka olan illerin başında gelen Şanlıurfa’da, son 12 günde 137 adreste 14 günlük karantina tedbiri alınması dikkat çekti. Normalleşme takvimi ile birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerden ilimize gelen vatandaşlardan dolayı ve kurallara uyulmaması nedeniyle Şanlıurfa’da son günlerde vaka sayısında patlama meydana geldi. Korona bitmiş gibi normal hayata başlanılmasından dolayı da Urfa’da vaka sayısının arttığı belirtiliyor. Yetkililer, Şanlıurfalıları mecburi olmadıkça dışarı çıkmamaları yönünde uyarıyor.

VALİ ERİN, TEDBİR KARARLARINI İSTİŞARE ETTİ

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında akşam saatlerinde video konferans yöntemiyle toplanan İl Pandemi Kurulu, son güncel rakamları ve tedbir kararlarını istişare etti.

Şehirlerarası seyahat kısıtlaması, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı, toplu tüketim yerleri ve bazı işyerlerinin faaliyetlerinin kısıtlandığı dönemde ülke ortalamalarının altında seyreden koronavirüs tablosunun, kontrollü sosyal hayat kurallarının başladığı tarihten itibaren Şanlıurfa’da hızla yükseldiği ve can kayıplarının yaşanmaya başladığına dikkat çekilen toplantı sonrası vatandaşlara çağrıda bulunan Vali Abdullah Erin, maske, mesafe ve hijyen konularına daha çok dikkat edilmesini istedi.

“BU BAŞARI GÖLGELENMESİN”

İlk vakanın görüldüğü tarihten itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Sağlık Bakanlığı, kamu kuruluşları ve yerel yönetimlerin iyi bir performans ortaya koyduğunu ve dünyaya örnek teşkil eden bir pandemi sürecinin yönetildiğine dikkat çeken Vali Erin, bu başarının gölgelenmemesi gerektiğini söyledi.

Salgına rağmen hayatın devam ettiğini, alınan tedbirlerin ekonomik, sosyal, siyasal birçok etkisinin bulunduğunu dile getiren Vali Erin, “Alınan sıkı tedbirlerin yavaş yavaş gevşetildiği ülkemizde yeni kararlar uygulanıyor. Ancak bu, daha önce alınan kararların tamamen ortadan kaldırıldığı anlamına gelmiyor.” dedi.

“KURALLARA UYALIM”

Toplu bulunulan mekanlarda mesafe ve maske kuralının ihmal edilmemesi ve fazla zaman geçirilmemesi gerektiğine işaret eden Vali Erin, “Mart ayında ülkemizde tespit edilen ilk vakanın ardından uygulanan izolasyon tedbirleri sayesinde, normalleşme sürecinin başladığı Haziran ayının başlarına kadar Şanlıurfa’da ciddi bir risk bulunmuyordu. Ancak Haziran ayının başlarından itibaren vaka sayımızın ve can kaybımızın artmaya başladığını üzülerek açıklamak durumundayız.

Vatandaşlarımızdan, zorunlu olmadıkça evlerinden dışarıya çıkmamalarını, akraba ve komşu ziyaretlerini ertelemelerini istirham ediyor, Şanlıurfa için riskin 10 gün öncesinden daha yüksek olduğunu belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

Koronavirüs salgınında ülke genelinde kontrollü sosyal hayata geçişin başladığı 1 Haziran’dan sonra Şanlıurfa’da, pozitif vaka sayısı hızla yükselmeye başladı. Koronavirüs nedeniyle can kayıplarının da yaşandığı ilde, son 12 günde 137 adreste 14 günlük karantina tedbiri kararı alındı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142