Vali Tuna: İstismara müsaade edemeyiz

.

Vali Tuna: İstismara müsaade edemeyiz
banner206

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; Tarımsal Üretimde Basınçlı Sulama Sistemlerinin Önemi ve Kullanımının Yaygınlaştırılması Çalıştayı’na katıldı. 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından GAP Tarımsal Eğitim Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya, Vali Tuna’nın yanı sıra Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Büyükhatipoğlu, GAP Bölge BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil ve ilgili kurumların temsilcileri de katıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Murat Çakmaklı’nın yaptığı sunumun ardından söz alan Uğur Büyükhatipoğlu, bu alanda yapılması planlanan çalışmaları anlattı. Büyükhatipoğlu, toplulaştırma yapılan arazilerin, sulama eğitiminin ardından sertifika verilmesi sonrasında sahiplerine teslim edileceğini belirtti.

Toprak ve suyun hepimiz için hayati öneme sahip olduğunu kaydeden Vali Tuna ise: “Suyun tasarruflu kullanılarak verimin artırılması çok önemli. Su, her geçen gün daha da stratejik bir konuma geliyor. Günümüzde salma sulama yönteminden vazgeçilmesi gerekiyor. Bu yüzden bizde üreticilerimizin modern sulama yöntemlerini kullanmaları yönündeki çalışmaları destekliyoruz. Devlet olarak bize düşen bu işin yönetimini ve denetimini iyi yapmaktır. Görevler ve yetkiler ne şekilde paylaştırılmış olursa olsun, bu işin paydaşları çok. Kurallara uymayanlara yaptırılacak uygulamalar çok önemli.  Elimizde çok kıymetli bir su hazinesi var. Birilerinin bunu istismar etmesine müsaade edemeyiz. Bu da farklı bir cinayettir. Buna göz yumamayız. Suyun har vurup harman savrulmasına sessiz kalamayız. Devlet olarak üzerimize düşeni yapacağız. Bu işi başkalarına devrederek işin içinden kurtulamayız. Denetim görevlerinin iyi yapılması gerekiyorBu işin bir tarafı eğitim. Eğitim vererek, kurallara uymayanlara ceza yazarak bu düzeni işletmeye çalışacağız. Herkesin arazisi kıymetleniyor. Devletin rehberliğinde çok daha fazla verim almak, daha kaliteli üretim yapmak mümkün. Bu çalıştayın düzenlenmesinde katkısı bulunanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142