Türkçe Konuşan Öğrencilerden Rektör Gökmen'e Ziyaret

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) tarafından 10-12 Mayıs 2013 tarihlerinde düzenlenecek olan 2. Uluslararası Türkçe Konuşan Öğrenciler Kongresi’ne katılmak üzere Karaman’a gelen öğrenciler, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’i...

Türkçe Konuşan Öğrencilerden Rektör Gökmen'e Ziyaret
banner206
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) tarafından 10-12 Mayıs 2013 tarihlerinde düzenlenecek olan 2. Uluslararası Türkçe Konuşan Öğrenciler Kongresi’ne katılmak üzere Karaman’a gelen öğrenciler, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’i ziyaret etti.

KMÜ Edebiyat Fakültesi öğretim elemanlarının eşliğinde üniversiteye gelen öğrenciler, ilk olarak KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’le tanıştı. Rektör Gökmen, “Bizleri gururlandırdınız. Sizi misafir etmekten büyük memnuniyet duymaktayız. Bu kongreyi düzenlemekteki amacımız sizlerle tanışmaktır. Dileğimiz burada hayatınızda hiç unutamayacağınız ve hep övgüyle söz edeceğiniz birkaç gün geçirmenizdir” şeklinde konuştu.

Öğrencilerle sohbet eden Rektör Gökmen, konuklarına Türkçe ve Türkiye hakkındaki görüşlerini sordu. Moğolistanlı Enkhtuya Erdene Ochır, Türkçe’nin oldukça zor bir dil olduğunu belirtti. Özbekistanlı Firuze Cumaniyazova Türkçe’yi uydudaki Türk kanalları yoluyla öğrendiğini belirtti. Özbekistan’da üç lehçe konuşulduğunu antalan Cumanivazova, bunlardan Karlukça’nın bir Oğuz lehçesi olarak Türkçe'yle hemen hemen aynı olmasına rağmen kendisinin konuştuğu Kıpçak lehçesinin Türkiye Türkçesi'ne oldukça uzak olduğunu söyledi. Cumaniyazova, Özbekistanlı öğrenciler için Türkiye’nin eğitim amacıyla çok arzulanan bir ülke olduğunu sözlerine ekledi. Kongreye Afganistan’dan katılan Firuz Fevzi ise Afganistan’da her yıl on binlerce öğrencinin eğitim amacıyla yurt dışına gittiğini, en çok tercih edilen ülkelerin ise Hindistan ve Türkiye olduğunu dile getirdi. Firuz Fevzi, kendi ülkesindeki eğitim kalitesinin dünya standartlarının çok altında olduğuna dikkat çekti, ülkeyi yönetenlerin pek çoğunun okuryazar bile olmadığını aktardı. Fevzi Türkiye’de olmaktan ve bu kongreye katılmaktan memnun olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2013, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142