100 bin cepte!

100 bin cepte!
banner206

‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilen 2019’un ilk aylarında Şanlıurfa’daki tarihi miras, yerli ve yabancı 100 binin üzerinde turisti ağırladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2019'u 'Göbeklitepe Yılı' ilan ederek açılışını yaptığı Şanlıurfa'daki 12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'yi hafta sonları yerli ve yabancı yaklaşık 10 bin kişi ziyaret ediyor.

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan," SayınCumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 2019'u "Göbeklitepe yılı" ilan etmesinin ve Göbeklitepe'nin resmi açılışını yapmasının ardından gelen ziyaretçi sayısının günden güne arttığını söyledi"

Dünyanın En Eski Tapınağı

Göbeklitepe Höyüğü, Şanlıurfa'da bir tepe üzerine kurulu Cilalı Taş Devrinden kalma, dünyanın bilinen en eski dini yapılar topluluğu.

1963'te fark edilen dokuz hektarlık kazı bölgesinin önemi yaklaşık 10 yıl kadar önce tarlasını karasabanla sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götüren Mahmut Kılıç sayesinde anlaşılabilmiştir.

Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, Şanlıurfa kent merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarındadır. Alan 1963 yılında, İstanbul ve Chicago Üniversitelerinin ortaklığıyla gerçekleştirilen bir yüzey araştırması sırasında keşfedilmiş ve “V52 Neolitik Yerleşimi” olarak tanımlanmıştır. Alanın gerçek değeri, 1994 yılından sonra başlatılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmalar sonrasında, Göbeklitepe’nin 12000 yıl öncesine uzanan bir kült merkezi olduğu anlaşılmıştır.

Çapları 30 metreyi bulan yaklaşık 20 yuvarlak ve oval yapının ortasında 2 adet “T” biçimli, 5 metre yüksekliğinde, kireçtaşından bağımsız sütun yer almaktadır. Yapıların iç duvarlarında da daha küçük sütunlar bulunmaktadır.

Göbeklitepe ile ilgili bahsi geçen bilimsel veriler, arkeoloji çalışmalarında neolitik dönemle ilgili kuramsal çerçevenin ve tarihlendirmelerin yeniden değerlendirilmesini gerektiren önemli bilgiler vermektedir. Göbeklitepenin, konumu, boyutları, tarihlendirilmesi ve yapılarının anıtsallığı ile Neolitik dönem için ünik bir kutsal alan olduğu anlaşılmıştır. Alan, 12000 yıl boyunca doğal çevresi içinde dokunulmadan kaldığından önemli arkeolojik buluntu vermektedir. Urfahaberler.com

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2019, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142