29 Ekim Urfa'da coşkuyla kutlandı

29 Ekim Urfa'da coşkuyla kutlandı
banner206

Cumhuriyet’in 93’üncü yılı nedeniyle Şanlıurfa Valiliği’nde tebrikat töreni düzenlendi. Vali Güngör Azim Tuna, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet İnan tebrikleri kabul etti. 

Törene Ak Parti Şanlıurfa milletvekili Halil Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, Jandarma Alay Komutanı Albay Kemal Timuroğlu, ŞUTSO Başkanı İsmail Demirkol, ŞUTSO Meclis Başkanı Mustafa Taş, Baro Başkanı Av.Ahmet Tüysüz, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ramazan Taşaltın, Şanlıurfaspor Kulüp Başkanı İsmail Bağıban, iş adamları Müslüm Yanmaz, Emin Yetim, askeri erkan ve kamu kurum kuruluşları Müdürleri katıldılar. 

Ardından Vali Tuna, Cumhuriyet Caddesi’ndeki geçit töreni öncesinde vatandaşların bayramını kutladı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının ardından, öğrenciler şiirlerini okudu. 

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma, Vali Güngör Azim Tuna tarafından yapıldı. Vali Tuna’nın konuşmasında şu ifadeler yer aldı: “Bu kutlu günde sizlerle birlikte Cumhuriyet Bayramı’nın onurunu ve şerefini yaşamaktan dolayı şahsımı bahtiyar sayıyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun.

93. yıldönümünü büyük bir coşku ve heyecanla kutladığımız bu bayramın önceki bayramlardan önemli bir farkı vardır. Bu bayrama millet olarak 15 Temmuz’da Cumhuriyet’in manasına, özüne, aslına sadık kalarak darbeye boyun eğmeyen, iradesini tanklara çiğnetmeyen, milletin sözünün üstüne söz tanımayan vatan evlatları olarak giriyoruz. Bu bayrama; destanını ezberden okuduğumuz ecdadımıza layık olmanın haklı gurur ve onuru ile giriyoruz. 

Aziz Hemşehrilerim,
Cumhuriyet Bayramı’nı her yıl büyük bir coşkuyla kutlarken Cumhuriyet’imizin hangi temeller üzerinden yükseldiğini iyi anlamalı ve bunu çocuklarımıza iyi anlatmalıyız. “Halk” demek olan “cumhur” kelimesi hem Cumhuriyet’in köküdür hem de aslında sözün özüdür. Cumhuriyet tamamen milletin iradesini gözeten bir yönetim şeklidir. Bu yüzden cumhur’un seçimlerine, değerlerine saygılı olmak; cumhuriyete sahip çıkmanın en temel gereklerinden biridir. Nitekim Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün büyük Nutkunda da ifade ettiği gibi Cumhuriyet; içerden ve dışardan her türlü saldırıya karşı muhafaza ve müdafaa edilmesi gereken en kıymetli hazinemizdir. Çünkü cumhuriyet; milletin seçimini, milletin seçtiklerini, milletin önceliklerini, milletin değerlerini aziz ve değerli kılar.

Cumhuriyet’in bir özelliği de milletimizin gönlüne ayna olması ve insanlara bütünleyici ve birleştirici bir gözle bakmasıdır. Kimsenin kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ötekileştirilmesine izin vermez. Bütün insanları bir tarağın dişleri gibi eşit gören bir millet olarak Cumhuriyet, bir yönetim biçimi olmanın ötesinde, bizim kendimizi ifade biçimimizdir. Hele İbrahim’in milleti olarak; Hz. İbrahim’in, Hz. Eyüp’ün, Hz. Elyesa’nın, Hz. Şuayb’ın, Hz. Nuh’un,  Hz. Musa’nın, Harran’ın oğlu Hz. Lut’un ve Hz. Yakup’un ayak izleriyle şereflendirdiği köklü şehrimiz; “şanlı” unvanını hem bileğinin hem yüreğinin hakkıyla alarak, vatan sevgisinin imandan sayıldığı vatanımızda, vatanseverliği ile nam salmıştır. Bu yüzden Şanlıurfalı hemşehrilerimle iftihar ediyor ve burada sizlerle birlikte olmanın gururunu yaşıyorum.

Cumhur’un Cumhuriyeti ile yeni ve güçlü Türkiye olarak 2023 vizyonumuza doğru kararlılıkla yürürken sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizde ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağı olmayı sürdüreceğimize bütün kalbimle inanıyorum. Siz Şanlıurfalı hemşehrilerim, bu inancımı pekiştiriyor, ümitlerimi yeşertiyorsunuz. Nitekim İbrahim’in milleti olduğumuzu Şanlıurfalılar bir kez daha göstererek kendilerine sığınan kardeşlerine kucak açtılar. Bütün kurumlar seferber hâlinde Halil İbrahim bereketiyle Suriyeli kardeşlerini ağırlıyor. İşte Cumhuriyet’in özü ve gereği budur. 

Ebediyete akan zamanda birlik-beraberlik içinde nice Cumhuriyet Bayramları yaşamak temennisiyle hepinizi en kalbi hislerle selamlıyorum. Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, tüm gazilerimizi, şehitlerimizi ve 15 Temmuz’da bu toprakları bir kez daha bizlere vatan kılan şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun”

Konuşmanın ardından, yapılan geçit töreniyle kutlamalar sona erdi. 


Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2016, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142