Bir kez daha dinleyip yad edelim...

Bedih Yoluk, ya da tanınan diğer adıyla Kazancı Bedih. 1 Ocak 1929 Şanlıurfa doğumlu. Bedih, 20 Ocak 2004 yılında soba zehirlenmesinden dolayı kaldığı evde eşiyle birlikte hayatını kaybetti. 

Kazancı Bedih, Türk gazelhansıra gecesi geleneğinin önemli ustalarından birisiydi. Bedih, ailenin tek erkek çocuğuydu. Belediye memurluğunun ardından yaptığı kazancılık mesleği nedeniyle bu lakapla tanınıyordu. Çocukluğundan itibaren müzikle ilgilenen Bedih cümbüşud ve tanbur çalmayı öğrendi ve yöredeki sıra gecelerine katılarak sanatını geliştirdi. 2000'li yıllarda ise kaset çıkardı. Sesinin ve yorumunun taklit edilememesiyle adını duyurdu. Kendine has bir hali ve üslubu olan Kazancı Bedih, yörede "pir" diye biliniyor, çağrılıyordu. 

Türk halkı ve medyası, Şanlıurfa'daki sıra geceleri geleneğini onunla keşfetti. Küçük yaşlardan itibaren sıra gecelerine katılan Bedih Şanlıurfa yöresinde bu gecelere çağrılan en önemli isimlerden birisiydi. 1993 yılında İbrahim Tatlıses'in sunduğu İbo Show isimli televizyon programında görüldü. Burada Fuzuli'nin "Öyle sermestem ki idrak etmezem dünya nedir" diye başlayan sözleri ustaya yeni kapılar açacaktı. Fakat bunu kendisi hiç istemiyordu. Çünkü buna sebep bu tür ortamlardaki yozlaşmaydı. Bedih ise daha sessiz ve sakin bir hayatı seviyordu. Kahvehanelere gitmezdi ve sıra gecelerine katılmayı çok seviyordu. Katıldığı gecelerde çoğunlukla para almıyordu. İbrahim Tatlıses'in programına katıldıktan sonra tekrar ekranlara çıkması için yoğun istek alan sanatçı, iki ay kadar sonra programa tekrar katıldı.

AHMET KAYA'NIN SAKALINI ELEŞTİRMİŞTİ

Televizyona çıkması onun daha fazla tanınmasına yol açtı. 1996'da bu defa Yavuz Turgul'un yönettiği başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel'in paylaştığı Eşkıya filminde "Nice bu hasreti dildar ile giryan olayım, yanayım aşkınla büryan olayım" dizeleri ile gündeme geldi. Savaş Ay'ın sunduğu bir programda "Hafızamda binlerce parçalık arşivim var. Onları birileri derlese, kayıt altına alsa, hep Hülya Avşar'a İbo Show'lara çıkıyorum. Böylemi olmalıydı?" demişti. İbrahim Tatlıses'in bir programı öncesinde ise Ahmet Kaya ile aynı ortamda bulunan ancak kendisini tanımayan Bedih'e Tatlıses, Ahmet Kaya için onu programa çıkartacağını ve tanıyıp, tanımadığını, kendisini nasıl bulduğunu sorduğunda Bedih; "Oğlum bu saç, sakal ne? Biraz kessene" demiş ve oğlu Ahmet Kaya'nın stilinin böyle olduğunu ve tanınmış bir sanatçı olduğunu kendisine söylediğinde Bedih şaşırmıştı!

Yine bu sıralarda televizyonlara neden bu kadar az çıktığını soran bir basın mensubuna "Memlekette rakı kalmaz" esprisi yapmıştı. 2003 yılı Eylül ayında 76 yaşındayken bakırcılar çarşısındaki mesleğine geri dönme kararı aldı. Bu kararın ardındaki asıl sebep bu alandaki yozlaşma olduğu kadar, devlet tarafından sahip çıkılmama ve bir tür yalnız bırakılma refleksi oldu.

Kazancı Bedih ve eşi, 20 Ocak 2004'te Şanlıurfa'daki hayatlı evlerinde uyudukları esnada, katalitik sobadan sızan gazdan zehirlenerek hayatlarını kaybettiler. Cenazelerini oğulları Naci Yoluk ertesi gün saat 10.30 sıralarında eve girdiğinde bulmuştu. Sanatçının Mahsun Kırmızıgül ile birlikte düet yaptığı Nemrut'un Kızı adlı parçaya ölümünden sonra klip çekilmiştir.

Urfastar olarak, Pir Kazancı Bedih Yoluk'a bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz.

URFASTAR

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142