Kuş, o bölgeyi turizme kazandıracak

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, 2014 yılında keşfedilen ve yeni bir Göbeklitepe olması beklenen Harbetsuvan tepesinde başlatılan kazı çalışmalarını inceledi. Başkan Kuş,” İnşallah Eyyübiye ilçemizi turizm cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz.” Dedi.

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, 2014 yılında keşfedilen ve yeni bir Göbeklitepe olması beklenen Harbetsuvan tepesinde başlatılan kazı çalışmalarını inceledi. Beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Aslıhan, Belediye Meclis Üyeleri, Birim Amirleri ve teknik ekiple birlikte ilgililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Kuş, kazı çalışmalarına destek vereceklerini belirtti. Şanlıurfa kent merkezine 53 kilometre mesafede Eyyübiye ilçesine bağlı Karahisar bölgesinde bulunan ve kazı çalışmalarının Şanlıurfa Müzesi Başkanlığında ve Profesör Bahattin Çelik bilimsel danışmanlığı tarafından yürütüldüğü Harbetsuvan tepesinde incelemelerde bulunan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, bölgeyi turizm cazibe merkezine haline dönüştüreceklerini söyledi.

Kazı çalışmalarının 2017 yılında başladığı ve yeni bir Göbeklitepe olması beklenen Harvetsuvan, M.Ö 9000 ile 8200 yılları arasına tarihlendiriliyor. Bölgede yapılan kazı çalışmalarında şu ana kadar; İbadet yerleri, depolama alanları, bol miktarda yabani hayvan kemiği, yerleşim çevresinde yabani hayvanları avlamak için tuzak alanları tespit edilmiştir.

Bölgede sürdürülen kazı çalışmalarına Eyyübiye Belediyesi olarak tam destek vereceklerini ve bölgeyi cazibe merkezi haline getirmek için çalışma yürüteceklerini belirten Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş,” Şuan Meclis Üyesi arkadaşlarımız ile birlikte Karahisar bölgemize geldik. Sağ olsun hocamız bizleri bir ay önce ziyaret ettiler ve kazı çalışması yapacaklarını ifade ettiler. Bizler de elimizden gelen bütün destekleri vereceğimizi ifade ettik. Şimdi de kendisini ve bölgeyi ziyaret ettik ve bir kez daha Eyyübiye Belediye Başkanı olmanın gururunu yaşıyorum. Tarih burada, tarihin başlangıcı burası diye düşünüyorum. Harbetsuvan torunlarının Göbeklitepe’ye taşındığını düşünüyorum ben. İnşallah yapılacak olan kazılar ile çok ciddi tespitlerin yapılacağı kanaatindeyiz. Bu kazıyı hızlandırıp bütün desteklerimiz ile kazı ekibinin yanında olacağız. Kültür Müdürlüğümüz ve Kültür Bakanlığımız ile de görüşmelerimiz olacak. İnşallah bütün ağırlığımızı bu bölgeye vereceğiz. Bu bölgenin yanı sıra daha öncede ziyaret etmiş olduğumuz Soğmatar bölgesi de bizim için çok önemli. O bölgede bizim için çok önemli. Eyyübiye Belediyesi olarak gerek merkezde gerek kırsalda halkımızın durmaksınız hizmetinde oluyoruz. Hizmetlerine devam ediyoruz ama tarihi asla unutmayacağız tarihe de var gücümüz ile desteklerimizi vereceğiz. “dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142