'Mozaik Yolu'; Fransa'da tanıtıldı

.

'Mozaik Yolu'; Fransa'da tanıtıldı
banner206
 ANADOLU'nun en önemli kültürel miraslarından olan mozaiklerin önemli bir bölümünün tanıtımını amaçlayan T-One Der tarafından yapılan Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Kahramanmaraş illerini kapsayan 'Mozaik Yolu' projesi için Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'nda (UNESCO) etkinlik düzenlendi.

Günümüze kadar sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illerinin yer aldığı bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılan mozaik eserlerle ilgili, 'Mozaik Yolu' projesinin 40'ıncı Dünya Miras Komitesi Oturumu Toplantıları tanıtım konferansı düzenlendi.

Tanıtım toplantısına Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi olarak atanan Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer, Türkiye'nin OECD Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı, çok sayıda büyükelçi, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve 24. Dönem TBMM Türkiye-Fransa Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, T- ONE Derneği Yönetim Kurulu Başakanı Demet Sabancı Çetindoğan, UNESCO yöneticileri ve diplomatlar katıldı.

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, konferansta yaptığı konuşmada, projeye konu olan mozaiklerin bölgede, M.Ö. 4000 yılından beri yaşamış insanların kültür ve tarihini yansıttığını söyledi.

Projeye destek olan ve etkinliği düzenleyenlere teşekkür eden Bokova, Gaziantep'in aynı zamanda binlerce sığınmacıya da ev sahipliği yaptığını ve bu durumu takdir ettiğini belirtti. Dünya Miras Komitesi toplantılarının dünyadaki bütün toplumları bir araya getirdiğini anlatan Bokova, böylece farklı kültürlerin kendi birikimlerini diğer insanlarla paylaşabildiğini ifade etti.

40'ıncı Dünya Miras Komitesi Başkanı, Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Lale Ülker ise projeye konu bölgenin yüzyıllar boyunca, kültürel, sosyal ve ticari ilişkilerin önemli bir merkezi olduğunu aktardı. Bu bölgede yapılan kazılarda elde edilen mozaiklerin çok etkileyici bulduğunu vurgulayan Ülker, bu mozaiklerin aynı zamanda bölgenin tarihi ve yaşam tarzı konusunda geniş bir bilgi kaynağı oluşturduğunu söyledi.

UNESCO binasında yapılan tanıtım organizasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından katılımcılara mozaik içerikli dokümanlar ve hediyeler sunularak, mozaik yapım aşamaları uygulamalı olarak anlatıldı. Ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın ortak projesi olan Mozaik Sanat Merkezi'nde yapılan mikro mozaik sergisi katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Etkinlikte, ayrıca mozaiklerin tanıtıldığı bir defilede düzenlendi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142