Onur konuğu olarak katıldı...

Onur konuğu olarak katıldı...
banner206

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un onursal başkanlığını yaptığı 5. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Makedonya’nın Üsküp kentinde başladı. Kongreye Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül onur konuğu olarak davet edildi. 

Kongreye Almanya, ABD, İngiltere, Rusya, KKTC, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kosova, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Türkiye olmak üzere 14 ayrı ülkeden 402 akademisyen katılırken, din, edebiyat, tarih, siyaset, ekonomi, hukuk, sağlık, turizm, coğrafya, bilişim teknolojileri, felsefe, sanat, davranış bilimleri, eğitim bilimleri başlıklarından oluşan 466 bildiri sunulacak. Kongre sonunda 3 dalda bilim ödülleri verilecek.

Kongre Genel Koordinatörü Prof. Dr. Özcan Güngör, 5. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’yle Türk kültür ve tarihinde önemli bir yeri olan Balkan coğrafyasında bilimsel bir çalışmanın gerçekleştirileceğini belirterek, “Başta Üsküp ve çevresinin sanatımızda, kültürümüzde ve bilimsel çalışmalarımız üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Kongreye katılacak olan bilim adamlarının Balkan coğrafyasının kalbi konumundaki Üsküp’ün tarihi, kültürel ve dini mekanlarını görmek suretiyle kendi alanlarına ilişkin yeni bakış açıları oluşturabilmeleri hedeflenmektedir” dedi.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un onur kurulu başkanı olduğu kongrede, düzenleme kurulu başkanlıklarını Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem (Uluslararası Balkan Üniversitesi), Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu (Trakya Üniversitesi), Dr. Necip Fazıl Kurt (TBMM Başkan Başmüşavir), Prof. Dr. Mümin Şahin (Trakya Namık Kemal Üniversitesi) ve Prof. Dr. Erol Özvar (Marmara Üniversitesi) yaparken , genel koordinatörlüğü ise Prof. Dr. Özcan Güngör (Ankara Yıldırım Beyazıt Universitesi) üstlendi.

Kongreye ABD’de akademik kariyerlerini sürdüren George Mason Üniversitesinden Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, Washington Üniversitesinden Hayrettin Yücesoy, Harvard Üniversitesinden Prof. Himmet Taşkömür ve Houstin Üniversitesinden Doç. Dr. Cengiz Şişman, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikalara Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ümit Meriç, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden Prof. Dr. Kudret Bülbül, Azerbaycan İlimler Akademisinden Prof. Dr. Tofig Mustafazade konuşmacı olarak davet edildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise TBMM Başkanlığının himayelerinde gerçekleşecek 5. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi için Makedonya'nın Başkenti Üsküpte olmaktan memnun olduklarını belirterek'.TBMM Başkanımız sayın Mustafa Şentop ve heyet ile birlikte kongre öncesi Üsküp'te ecdat yadigari tarihi ve turistik mekânlarını inceleme ve Şanlıurfanın tanıtım imkanımız da oldu. dedi. 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142