Güzeloğlu, Turizm Haftasını Kutladı

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin’i dünya çapında bir turizm markası yapmak amacıyla doğaya ve bütünüyle çevreye duyarlı bir anlayışla sürdürülebilir ve rekabetçi bir turizm politikası uyguladıklarını bildirdi.Vali Güzeloğlu,...

Güzeloğlu, Turizm Haftasını Kutladı
banner206
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin’i dünya çapında bir turizm markası yapmak amacıyla doğaya ve bütünüyle çevreye duyarlı bir anlayışla sürdürülebilir ve rekabetçi bir turizm politikası uyguladıklarını bildirdi.

Vali Güzeloğlu, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası dolayısıyla mesaj yayınladı. Turizmin çok boyutlu etki alanları ile kentlerin gelişiminde önemli rol oynadığına işaret eden Güzeloğlu, Mersin’in sahip olduğu zenginlikleri ve derinlikleriyle bu alana önemli hizmetler edecek bir yapısı olduğunu kaydetti. Mersin’in bir bütün olarak turizme konu edilmesi gerektiğini ifade eden Güzeloğlu, bu bağlamda önemli çalışmalara imza atıldığını vurguladı. Mersin’in, turizmde gerçekleştirilen atılımlarla başta Türkiye olmak üzere dünya turizmi içindeki önemini giderek arttırdığına dikkat çeken Güzeloğlu, “Muhteşem doğal zenginliğimiz, yüzyıllar öncesinden bugünlere ulaşan tarihi ve kültürel mirasımız, yatırımlardaki hızlı artış Mersinimizi ‘yıldızı parlayan bir marka’ haline getirmektedir. İlimiz turizm politikası sadece deniz turizmiyle tanımlanmamalıdır. İlimiz sahip olduğu kültür miraslarıyla adeta bir açık hava müzesidir. Turizm potansiyeli oldukça yüksek olan ilimiz; tarih, kültür, inanç ve kongre turizmi dahil olmak üzere turizmin her boyutunu kucaklayan öncü kentlerden birisidir. Bu bağlamda, turizmin çeşitlendirilebilir anlamda çoğaltılması ilimize değer katacaktır” dedi.

Turizm çeşitliliğine son olarak Akdeniz Oyunları ile spor turizmini de eklediklerini dile getiren Güzeloğlu, “Spor altyapısına yapılan dev yatırımlar dahilinde yapılan tesisler ile ilimizi sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı spor merkezlerinden biri haline getirmiş bulunuyoruz. Yapılan tesisler ile birlikte ilimiz her tür olimpik sporun yapılmasına olanak veren bir alt yapıya kavuşmuştur. Bu nedenle, 2013 Akdeniz Oyunları’nı Mersin’i turizm ve dünya kenti yapma noktasında ve en önemlisi ülkemizin 2020 Olimpiyatları’na adaylığı sürecinde bir milat olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Valiliğimizce Mersin’i dünya çapında bir turizm markası yapmak amacıyla doğaya ve bütünüyle çevreye duyarlı bir anlayışla sürdürülebilir ve rekabetçi bir turizm politikası uygulanmaktadır” diyen Güzeloğlu, mesajında şunları kaydetti: “Mersin, turizm değerlerini bir an önce ekonomik değere dönüştürmek zorundadır. Bu amaç doğrultusunda il bütünündeki tarihi ve kültürel değerlerimizin turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalar ‘Tarihe Gülümseyen Mersin’ projesi adı altında büyük bir kararlılıkla devam etmektedir. Kazanlı Turizm Bölgesi, Akdeniz Sahil Yolu ve Çukurova Bölgesel Havaalanı gibi büyük projelerimiz ve yatırımlarımız da bu bütünleşik yapıda olmazsa olmazlarımız arasında yer almaktadır. Geçen sene ilk defa gerçekleştirdiğimiz ve önemli sonuçlar kazandığımız kurvaziyer turizmi kapsamında bu yıl daha fazla gemiyi ilimizde ağırlayacağız. İlimizin bu bağlamda turizm pastasından aldığı pay da her sene artacaktır. Uluslararası turizm alanında edindiğimiz yerin sağlamlaştırılmasında ve daha ileriye götürülmesinde sektörün gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, başarılı bir turizm sezonu geçirilmesi temennisi ile Turizm Haftasını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2013, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142