Meü Kan Bağışı Gönüllüleri Lösemili Çocuklarla Buluştu

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Kan Bağışı Gönüllüleri, üniversitenin Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde tedavi görmekte olan lösemili çocuklarla bir araya geldiler.MEÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kan Bağışı Gönüllüleri...

Meü Kan Bağışı Gönüllüleri Lösemili Çocuklarla Buluştu
banner206
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Kan Bağışı Gönüllüleri, üniversitenin Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde tedavi görmekte olan lösemili çocuklarla bir araya geldiler.

MEÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kan Bağışı Gönüllüleri Topluluğu üyeleri, hastanede lösemili çocuklar için etkinlik düzenlediler. Etkinlikte, kermeslerden elde edilen gelirler ve üyelerin katkılarıyla aldıkları hediyeleri çocuklara dağıtan gönüllü gençler, çocuklarla birlikte zaman geçirdiler.

Kan Bağışı Gönüllüleri Topluluk Danışmanı Öğretim Görevlisi Gül Bayram Abiha, etkinliğe ilişkin açıklamasında, şimdiye kadar topluluğun MEÜ’de kan bağışının teşvik edilmesi ve düzenli bir alışkanlık haline getirilmesi için çeşitli çalışmalar yaptığını belirtti. Klinikteki transfüzyon ihtiyacını tam karşılayacak kan ürününün tespiti, temini ve transfüzyonun çok önemli olduğunu söyleyen Abiha, bu nedenle topluluk tarafından özellikle güvenli kan temini için genç bağışçı sayısını arttırmaya yönelik olarak Kızılay ile işbirliği içerisinde çeşitli fakültelerde kampanyalar düzenlendiğini kaydetti.

Buluşmada Çocuk Hematolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selma Ünal, Hemoglobinopati tedavisinde ihtiyaç duyulan kanın temininin yaşamsal bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Topluluk Başkanı Nazlıcan Üzeri ise hastaya ihtiyacı olan kanın ulaşmasında küçük de olsa bir katkılarının olmasının çok önemli olduğunu ve kan bağışını bilincinin arttırılması için yeni çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2013, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142