Üniversitelerarası Sanat Dalları Eğitim Konseyi Toplantısı Mersin’de Yapılıyor

Mersin Üniversitesi (MEÜ), bu yıl Üniversitelerarası Sanat Dalları Eğitim Konseyi Toplantısı’na ev sahipliği yapıyor. Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin 20 kuruluş yıldönümü ve Akdeniz Oyunları dolayısıyla bu yıl Mersin’de...

Üniversitelerarası Sanat Dalları Eğitim Konseyi Toplantısı Mersin’de Yapılıyor
banner206
Mersin Üniversitesi (MEÜ), bu yıl Üniversitelerarası Sanat Dalları Eğitim Konseyi Toplantısı’na ev sahipliği yapıyor. Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin 20 kuruluş yıldönümü ve Akdeniz Oyunları dolayısıyla bu yıl Mersin’de gerçekleştirilen toplantı başladı.

İki gün sürecek ve sanat alanında çalışan çok sayıda akademisyenle sanata ilgi duyanları bir araya getiren etkinliğin açılışı bugün MEÜ Çiftlikköy Yerleşkesi’nde yapıldı. Açılışa MEÜ Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinin güzel sanatlar fakültesi dekanları ile konservatuvar müdürleri katıldı.

Açılışta konuşan MEÜ Rektörü Aydın, üniversite olarak kaliteyi temel alan bir eğitim anlayışını benimsediklerini ifade etti. Güzel Sanatlar Fakültesi’ni üniversitenin gözbebeği olarak nitelendiren Aydın, fakülte çalışmaları için desteklerinin her zaman süreceğini söyledi. Spor ile sanat birlikteliğine değinen Aydın, MEÜ’nün önderliğinde geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Hüseyin Gezer Heykel Sempozyumu ile ilgili bilgi verdi ve sempozyumun son olarak “spor” temasıyla gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Karayağız da Sanat Dalları Eğitim Konseyi’nin Mersin’de toplanmasının önemine değindi. “Ülkemizde özellikle yükseköğrenim kurumu nezdinde 74’ü güzel sanatlar fakültesi olan 102 sanat kurumu var” diyen Prof. Dr. Karayağız, sanatın sadece mevzuat içerisinde değil, yaşamın içinde kendini göstermesinin temel misyonları olduğunu, bu konudaki çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

MEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Nurseren Tor ise kentin sanat adına beklentilerini karşılamak amacıyla gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Sanat ile kent ilişkisi anlamında görüş toplamaya, kenti bir araya getirmeye çalıştıklarını dile getiren Tor, Akdeniz Oyunları bağlamında da Silifke’den Tarsus’a kadar bir çok sanat derneğini bir araya getirerek Sanat Platformu kurduklarını söyledi. Sanat Platformu'nun amacını aktaran Prof. Tor, “Bizim burada verdiğimiz eğitimin paralelinde kentin de güzel sanatları anlaması için eğitim alması gerekiyordu. Bunun için son aylarda yoğun bir çalışma içerisine girdik. Konferanslar ve sergiler dizisi düzenledik, öğrencilerimizin eserlerini kente sergilemeye çalıştık. Rutin etkinlikleri yoğunlaştırarak ve kente taşıyarak kentin görsel zevkini güçlendirmeyi istedik” dedi.

Üniversitelerarası Sanat Dalları Eğitim Konseyi Toplantısı'nda açılış konuşmalarının ardından Sanat ve Tasarım Eğitimi Komisyon üyeliğinden boşalan iki üyelik için seçim yapıldı. Öğleden sonra ise toplantının konuk öğretim üyeleri Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin üstü açık otobüsü ile düzenlenen kent gezisine katıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2013, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142