Title of a News Article

MEVSİMSEL DEPRESYON

Toplumda görülme sıklığından dolayı 'Psikiyatri'nin Nezlesi' olarak ifade edilen depresyonun, kış aylarında artış gösterdiği araştırmalarla sabittir.

Kış aylarında serotonin ve melatonin’in kan düzeyinde değişiklikleri söz konudur.

Bu iki hormon, uyku ve uyanıklık döngüsünün ve ruh halinin düzenlenmesinde etkilidir.

Gün ışığında geçirilen sürenin azalması ile melatonin düzeyinde artış ve serotonin düzeyinde azalma olmaktadır. Bu da depresyonun oluşması için gereken biyolojik koşulları oluşturmaktadır. 

Melatonin uykuyla bağlantılı, doğal bir hormondur. Kış aylarında vücut yüksek miktarda melotonin üretir ve bu yüksek düzeydeki melatonin insanda uykuya meyil ve uyuşukluğa neden olur. 

Serotonin (mutluluk hormonu); düzeyindeki düşüklük ise depresyonla ilişkilidir ve artışı depresyonla mücadele etmeye yardımcı olmaktadır.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER 

Yoğun iş temposu, ailevi sorunlar, ilişki problemleri veya ekonomik zorluklar gibi stres kaynakları da mevsimsel depresyon riskini artırabilir.

Depresyonunun Tanı Kriterleri Arasında 

Depresif Duygu Durumu 

Aktivitelere olan ilgide azalma

Değersizlik, umutsuzluk ve suçluluk duyguları

Konsantrasyon ve karar verme güçlüğü

Ağlama isteği ve ağlamaklı olma

İş ve aktivitelerden kaçınma

Uyku Bozuklukları (uykuya dalmada / sürdürmede güçlük) 

Yeme Sorunları (iştahta artış / azalma) 

Motivasyon eksikliği 

Yorgunluk hissi

İleri evrede; intihar düşünceleri ve girişimi mevcuttur.

Terapi seanslarında sağlanan ölçek değerlendirme ve tanı ile depresyon semptomlarının, azaltılarak ortadan kaldırılması ve hastanın yaşam kalitesinin tekrar kazandırılması büyük önem arz etmektedir.

Ruh sağlığı ve beden sağlığı ayrılmaz bir bütündür. "Ruhsal, fiziksel ve sosyal işlevsellik birbirine bağlıdır. Dünya Sağlık Örgütüne göre; Ruh Sağlığı bireyin kendi yeteneklerinin farkına vardığı, yaşamın normal gerginlikleriyle başa çıkabildiği ve içinde yaşadığı topluma katkıda bulunabildiği bir iyilik halidir. "

Ruhunuza iyi bakın. 

Psikolog Merve NEBATİ

YORUM EKLE

banner195

banner142