Artık ellerini kullanabilecek...

Artık ellerini kullanabilecek...
banner206
banner279

Kelebek Hastalığı rahatsızlığı bulunan Bosnalı Genç Faris Nosic, apar topar Şanlıurfa'ya geldi. Özel Metrolife Hastanesi'nde başarılı bir operasyon geçiren Faris, yıllar sonra ellerini kullanabilmenin mutluluğunu yaşıyor. 

Halk arasında Kelebek hastalığı olarak 'Epidermolisa Bullosa', el ve ayak rahatsızlığı bu hastalığı geçiren kişilerin doğdukları andan itibaren başlayan bir hastalık. Dünya genelinde çok az kişide bulunan bu hastalık için kurulan dernekler de bilim insanları bunun tedavisi için çaba sarf ediyor. Bu anlamda Şanlıurfa'da, Özel Metrolife Hastanesi Plastik, Estetik ve Rekonstükrif Cerrahi Uzmanı deneyimli Doktor Abdulkadir Calavul ve ekibi bu özel hastaların ellerini bir takım cerrahi operasyonlarla açarak hayatlarını daha konforlu bir hale getirmeye çalışıyorlar.

Yapılan başarılı operasyonları duyan Bosna Hersekli 17 yaşındaki Faris Nosic, Norveçli bir yakınının tavsiyesi üzerine Şanlıurfa'ya geldi. 4 ekim günü ameliyata alınan Bosnalı genç Faris, başarılı bir operasyon geçirdi. Özel Metrolife Hastanesi'nde tedavisi süren Faris'in ortalama 35 ila 45 gün içerisinde ellerini hareket ettirebilecek ve kullanabilecek.

Dünya genelinde sayıları az olan bu rahatsızlığı taşıyan kişiler, sosyal ağ platformlarında bir araya geliyorlar. 

Hastane doktorları, hemşireleri ve çalışanları tarafından yakın ilgi ve alaka gören Faris ve annesi hiç bir şekilde yabacılık çekmediği görüldü. Bosnalı aile, hastanedekilerle birlikte Şanlıurfaspor maçına ve hastane personellerinin haftalık halı saha maçını izlemeye gittiler. Aileye, Şanlıurfa'nın tarihi, kültür ve lezzetleri de ikram edilerek tanıtıldığı öğrenildi. 

Başarılı operasyona imza atan Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Abdulkadir Calavul, 'Hastalarımızın sayıları az olduğu için kendi aralarında kurdukları gruplar sayesinde birbirilerini tanıyorlar. Ameliyat geçiren bir hasta birbirilerine tavsiye edip hastanemize şifa bulmak için geliyor.' dedi.

Özel Metrolife Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Cengiz Karakucak ise; “Hastalarının Ameliyatlarını yaptıktan sonra fiziksek iyileşmeyi beklerken aynı zamanda psikolojik iyileşme için bir takım etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Gerek oyun aktiviteleri gerek futbol müsabakalarına gitme olsun, hastanemiz çalışanları gönüllü olarak moral motive açısından hastalarımıza çok destek veriyor. Tedavi süreci bittikten sonra hastanın hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyileşmesini sağlayıp ülkesine göndermeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142