Bakan merak edilen rakamı açıkladı!

Bakan merak edilen rakamı açıkladı!
banner206
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı olarak Suriyelilerle ilgili yapılan harcamalarla ilgili Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Osmaniye, Şanlıurfa Batman ve diğer illerde yapılan sağlık ödemelerinin toplam 508 milyon TL olduğunu açıkladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe ve kesin hesap görüşmelerinin ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Komisyon salonundaki ekranlara ise bir süre önce hayatını kaybeden CHP İstanbul Milletvekili olan Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Mevlüt Aslanoğlu’nun fotoğrafı yansıdı.

 

SİYASİ PARTİ KONGRESİNDE KAYMAKAMIN İŞİ YOK YERİ DE YOK

Ak Parti İlçe Kongresine Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan’ın da muhalefet milletvekilleri tarafından katıldığının hatırlatılması üzerine Bakan Müezzinoğlu, kongreye ilçe kaymakamının da bulunması bilgisini bütçe komisyon toplantısında milletvekillerinden duyduğunu belirterek, "Kaymakamın orada varlığını sizden duyuyorum. Vali bey yoktu. Asla olması doğru değil. Kaymakamın var olduğunu sizden işitiyorum. Yanlış yapmıştır gerekirse gereken yapılması. Siyasi parti kongresinde kaymakamın işi yok, yeri de yok. Vali yoktu zaten. Ben vali ile gittim, ama salonda vali bey dışarıda kaldı" diye cevapladı.

 

KIZAMIK SAYISI 2010’DA 7 İKEN 2013’DE 7 BİN 405’E ÇIKTI

Hiçbir veriyi gizleme gibi bir anlayışları olmadığını belirten Bakan Müezzinoğlu, "Bu anlamda en şeffaf duruşumuz olduğunu takdir edersiniz. Yıllara göre kızamık sayısı 2005’de bin 119, 2006’da 34, 2007’de 3, 2008’de 4, 2009’da 4, 2010’da 7, 2011’de 111, 2012’de 359, 2013’de 7 bin 405" dedi.

Milletvekillerinin ’neden o kadar  artmış’ sorusuna Bakan Müezzinoğlu, "Suriyelilerin o bölgede geçtiğimiz yıl Mayıs-Haziran o aylarda bir yoğun artış yaşadık, sonradan iniş başladı. Kontrol altına alındı" diye cevapladı.

 

SURİYELİLERE 508 MİLYON HARCANDI

Sağlık Bakanlığı olarak Suriyelilerle ilgili yapılan harcamalarla ilgili Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Osmaniye, Şanlıurfa Batman ve diğer illerde yapılan sağlık ödemelerinin toplam 508 milyon TL olduğunu açıklayan Bakan Müezzinoğlu, "2011’den itibaren. 29 Nisan 2011-16 Ekim 2014 tarihleri arasında. 2,5 yıllık rakam. Sadece sağlık harcamaları" açıklamasını yaptı.

Bağımlılık merkezleri açılacağını söyleyen Bakan Mehmet Müezzinoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: "En önemli sorunumuz uyuşturucu sorunu gibi geliyor. Önümüzdeki 3-5 yıl içinde teknoloji bağımlılığı da çok hızlı karşımızda. Bizim psikiyatri doktoru olan her hastanemize bağımlılık poliklinikleri açarak, nasıl sigara polikliniği, uyuşturucu polikliniği değil, bağımlılık polikliniği şeklinde, psikiyatri servisi olan yerlerimize de bağımlılığa henüz bağımlı olmamışların da destek tedavisi alabilecekleri klinik yataklar açacak. En son adres AMATEM’ler olmalı. AMATEM damgasını mecbur kalmadıkça ne aile yemek istiyor, ne de muhatap olan kitle. Onun için olabildiğince oradan kurtarabilecek aile hekimi, sosyal destek, sonra hemen hastane bağımlılık poliklinikleri, psikiyatri kliniği olan yerlerde ayrı özel tedavi alanları, servisleri en sonda AMATEM’LER veya ÇAMATEM’ler. Önümüzdeki Cuma günü Uyuşturucu Yüksek Şurası toplanacak. Önleyici ve koruyucu tedbirleri merkeze alıyoruz. Çünkü önleme ve korumayı güçlü yapamazsak, bataklıkla mücadeleyi güçlü yapmak lazım Yoksa tedavi kısmında işimiz zor."

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 00:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142