Sağlık çalışanları seviniyor

 Sağlık çalışanları seviniyor
banner206

Sağlık Sen Şanlıurfa Şube Başkanı M. Zeki Ademoğlu, uzun zamandır dile getirdikleri sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, lisans tamamlama hakkı getirilmesi ve kurumlarda kreşlerin zorunlu tutulmasına yönelik taleplerinin Başbakan Erdoğan tarafından kabul edilmesinin, sağlık çalışanlarını sevindirdiğini söyledi. 

Şube Başkanı Ademoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, bazılarının hayal bile edemeyeceği bu kazanımları elde etmelerinin sağlık çalışanları açısından son derece önemli olduğunu belirterek, “12 yıldır ülkemizde önemli değişim ve dönüşüm süreçleri yaşıyoruz. Bu sürecin en önemlilerinden birisi, sağlıkta yaşanan dönüşüm süreci oldu. Bu süreçte bütün vatandaşlarımızın eşit şekilde sağlık hizmeti almalarının önü açıldı. Sağlık çalışanları bu hizmeti sunarken yıpranıyor, ancak yıpranma payı alamıyor. Bunu bir örnekle tanımlayacak olursak, bir kaza yerine sağlık çalışanı, jandarma, polis, itfaiye ve gazeteciler geliyor. Sağlık çalışanları dışında, bu saydığım bütün meslek gruplarının yıpranma payı var; 7/24 hizmet veren ve çalışanlarının yüzde 60’ından fazlası bayan olan sağlık çalışanlarının yıpranma payı maalesef alamıyor. Sağlık çalışanları da, en az polisler, itfaiyeciler, gazeteciler kadar yıpranmaktadır. Toplu Sözleşme’den, Kamu Personeli Danışma Kurulu’na ve Kurum İdari Kurul Toplantılarına kadar sürekli dile getirdiğimiz bu talebimiz, yetişirse bu yasama yılı bitmeden, yetişmemesi halinde ise gelecek yasama yılının hemen başında yapılacak kanun düzenlemesiyle hayata geçecektir” dedi.

“Söz konusu yıpranma payı düzenlemesi, her hizmetin ‘hasta memnuniyeti’ üzerine kurulduğu sağlık hizmetlerinde zaman zaman şiddete uğrayan, tükenmişlik sınırında hayatlarını sürdüren sağlık çalışanlarını olumlu şekilde etkileyecektir” diyen Ademoğlu, açıklamasında şunları dile getirdi;

“Sağlık çalışanlarına verilecek yıpranma payı, bir hakkın verilmesi kadar, bir mağduriyetin de giderilmesi anlamına gelmektedir.

Sağlık çalışanlarına yönelik bir diğer müjdemiz ise, lisans tamamlama konusundadır. Lisans tamamlama konusunda müjde bekleyen 100 binden fazla sağlık çalışanının talebine Başbakan olumlu cevap vermiş, söz konusu çalışmanın bir an önce yapılıp, tamamlanması yönünde talimat vermiştir. Çalışırken kariyer yapmak isteyen veya mesleğinde akademik çalışma yapmak isteyen sağlık çalışanlarının önünü açacak bu düzenlemenin, çalışma hayatına olumlu katkılar yapacağına olan inancımız tam olup, Sağlık Bakanlığı Başbakanımızın talimatı sonrası bu konuda çalışmalarına hız vermiştir.

Ademoğlu, Sağlık çalışanlarının en büyük sorunlarından olan kreş konusundaki taleplerine de Başbakan’ın olumlu yaklaştığını, mevcut tesislerle bundan sonra gerçekleşecek projelerde kreş bulunmasının mecburi hale getirileceğini dile getirdiğini vurgulayarak, “ Çalışan ailelerin en büyük sorunlarından birisi olan kreş konusunun çözüme kavuşmuş olması da bizleri ayrıca sevindirmiştir. Daha önce olduğu gibi, bundan sonra da taleplerimizin takipçisi olacağız. Kazanıma dönüşene kadar, gerekli girişimlerimizi sürdüreceğiz. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü verdiği bu üç kazanımımız, sağlık çalışanlarına hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142