Son zamanların yeni hastalığı raynaud!

Son zamanların yeni hastalığı raynaud!
banner206
banner279
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü Anabilim Dalı Başkanı Dr.Öğr.Üyesi. Serap Sarıhan, son zamanlarda sık görülmeye başlayan Raynaud hastalığı konusuna dikkat çekti.
Dr.Öğr.Üyesi. Sarıhan ; Raynaud hastalığı, soğuk maruziyeti sonrası oluşan abartılı vasküler yanıttır. Hastalık ençok el ve ayak parmaklarında görülür, kulak ve burunda etkilenebilir. Soğukta kalma, stresli duygu-durum veya korku sonrası; deride önce soğukluk, solukluk, daha sonra morarma ve şişme olur, ağrılı vardır, uyuşma, iğnelenme hissedilir. Cilt ısıtıldığında 15-20 dakika da tekrar eski rengine geri döner, semptomlar geriler.
Kadınlarda daha fazla rastlanan bu hastalık; 15 ila 30 yaşları arasında bir başlar. Sistemik Skleroz, Sistemik Lupus Eritematozus, Karışık Bağ Dokusu Hastalığı, Sjögren Sendromu Ve Dermatomiyozit / Polimiyozit gibi Otoimmün Romatizmal Hastalıklar gibi ciddi hastalıklar ile beraber olabildiği gibi ileri yaşlarda gelişecek hipertansiyon, ateroskleroz, kardiyovasküler hastalık ve diabetes mellitus’un haberci olabilir.
-Parmaklarınız alışılmadık derecede soğuğa duyarlı mı?
-Parmaklarınız soğuk havaya maruz kaldıklarında renk değiştiriyor mu?
-Parmaklarınız beyaz, mavi veya her ikisine birden mi dönüyor?
Sorularına cevabınız evet ise sizde raynoud hastalığı olma olasılığı vardır. Doktorunuza danışın.
Korunmak için ne yapabiliriz;
Tüm vücudunuzu sıcak tutun ve soğuk esintilerden veya soğuk yerlerden kaçının. Ellerinizde soğukluk, solukluk, morarma ve şişme olduysa; ellerinizi ılık suyla yıkayın veya koltuk altı gibi sıcak yerlere koyun. Eldiven, şapka ve atkı kullanın. Sigara içmeyin. Rahatlayın ve stresten uzak durun.
Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Dr.Öğr.Üys. Ahmet GÜZELÇİÇEK Raynaud hastalığı ile ilgili hastanemizde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne hastalarımız başvurabilirler.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2019, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142