Tüp Bebek için nereye başvurulmalı?‏

 Tüp Bebek için nereye başvurulmalı?‏
banner206

Kısırlık sorununa bağlı olarak çocuk sahibi olamayan aileler doktor doktor dolaşıp evlat sahibi olabilmenin yollarını arıyor. Aileleri hem maddi hem de manevi açıdan yıpratan bu süreç 10-15 yılı bulabiliyor. Yaş ilerledikçe çocuk sahibi olma ihtimalinin tıbbi olarak azaldığını dile getiren uzmanlar erkenden doğru merkezi bulabilmenin önemine işaret ediyor.

OSM Ortadoğu Hastanesi Tüp Bebek ünitesi sorumlu hekimi Op. Dr. Ahmet Özdoğru iyi bir tüp bebek merkezinde bulunması gereken özellikler ve başarıyı etkileyen temel parametreleri anlattı.

İşte Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ahmet Özdoğru'nun konuya ilişkin cevabı:

"Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli parametre kadının yaşıdır. Tüm bilimsel araştırmalar 35 yaşından sonra yumurta sayısında ve kalitesinde ciddi azalma olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle 39 yaşından sonra gebe kalma oranları önemli oranda düşüyor. İkincisi kadının yumurtalık rezervi; bazı kadınlarda yumurtalıklardaki yumurtalar erkenden azalmaya başlıyor. Bu da başarı oranını düşürebiliyor. Hastanın uyumu da başarıyı etkileyen bir diğer faktör. Hastanın anlatılan tedaviyi doğru bir şekilde uygulaması, ilaçları zamanında yapması, doğru dozlarda yapması çok önemli; zira bizim tedavilerde kullanıldığımız ilaçların bir çoğu özel geliştirilmiş sistemlerle hazırlandığı için hastalar ilacı evde kendileri uyguluyor.

Tüm bunlara ek olarak tüp bebek tedavisinin uygulandığı merkezin yeterli olması gerekiyor. Uygulamanın yapılacağı merkezin son teknoloji ile donatılmış olması çok önemli. Standart laboratuarın standart değerlerinin sürekli kontrol edilmesi lazım. Laboratuardaki karbon filtresinden pozitif basınca kadar birçok faktör var... Bunların düzenli kontrol edilmesi gerekiyor. Tabi tedaviyi uygulayacak olan hekimin tecrübesi de çok önemli. Laboratuardaki görevli personelin bu konuda deneyimli olması gerekiyor. Tüp bebek tedavisinde başarı başta bu faktörler olmak üzere çok sayıda faktörün sıkı takibi ile mümkün olabilmektedir. Erken yaşta doğru merkeze başvuran hastaların daha yüz güldürücü sonuçlara ulaştığını gözlemlemekteyiz."

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2014, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142