Urfa'da Bir İlk Gerçekleşti

 Urfa'da Bir İlk Gerçekleşti
banner206

Haber / ALİ UZUN

Şanlıurfa’da özel bir hastanede göreve başlayan Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Atak, böbrek taşı ameliyatlarında bir ilki gerçekleştirdi.

Tıpta dilinde ‘At Nalı’ olarak tabir edilen bitişik ve ters dönen böbreklerde, taşı olan ve bir türlü sancılardan kurtulamayan hastalara müjdeli haber Özel Edessa Hastanesinden geldi. Aksaray’dan transfer edilerek Şanlıurfa’ya gelen Opr. Dr. Mustafa Atak, doktorluk hayatı boyunca yapmış olduğu 500’den fazla ameliyatın yaklaşık 20’sini At Nalı böbreği sorunu olan hastalarda gerçekleştirerek, bugün bunlara bir yenisini daha ekledi.

Şanlıurfa’da bu bir ilk…

Şanlıurfa’da yaklaşık 20 yıldır böbrek taşı sorunu yaşayan ve At Nalı böbreğine sahip olan 36 yaşındaki evli ve 1 çocuk babası Abdulkadir Eroğlu, Opr. Dr. Mustafa Atak sayesinde yıllar sonra sağlığına kavuştu. Dün başarılı bir ameliyat gerçekleştiren Dr. Atak, yıllardır böbrek taşı sancısı çeken Abdulkadir Eroğlu hastanın dualarını aldı.

Belden aşağı yarı narkoz etkisiyle başarılı bir ameliyat gerçekleştiren ve Şanlıurfa’da yaklaşık 2 haftalık bir süre içerisinde hastane yönetiminin ve Urfalıların sıcaklığı ile karşılaşan Özel Edessa Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Atak, Urfalıların sıcakkanlı olmaları ve samimiyetleri beni buraya getirdi.’ Dedi.

Atak, ‘Bugün yaptığımız ameliyat kapalı böbrek taşı ameliyatı, tabi böbrek taşları ameliyatları artık hepsi kapalı yapılıyor. Bunların yanı sıra bu hastada At nalı böbreği vardı. Daha önce taşları alınamamıştı. At nalı böbreği ameliyatları daha zor ve daha sıkıntılı. İlk defa böyle riskli bir ameliyatı başarılı bir gerçekleştirdik. At nalı böbreğinde taş alma ameliyatı yapan kimse yoktur. Bu benim beş yüzden fazla gerçekleştirdiğim ameliyatların içerisinde yirmiden fazla at nalı böbreğinden taş almıştım ve bu konuda tecrübeliyim. Dünyaya örnek olmuş bir ameliyattır bu, ulusal dünya kongrelerinde yaptığım ameliyatları gidip anlattım.’ Dedi.

Bu uygulamayı çocuklarda uygulayacak

Gerçekleştirdiği tüm ameliyatlarda başarılı sonuçlar elde eden Opr. Dr. Mustafa Atak, ‘Bundan sonraki aşamamızda çocuk taşları var. Beni Aksaray’daki hastaneden bu zamana kadar takip eden bir hastam var ve 4 buçuk yaşındaki bir kız çocuğu var. İlhami beyde bize sıcak bakarak yeni son teknolojik cihazlar alarak küçük kız çocuğunun 1.5 cm boyundaki taşını inşallah alacağını söyledi.

Hastalarını yarı uyuşuk ameliyat ediyor

Böbrek taşı sorunu yaşayan ve ameliyat öncesi uyutulan hastalardan daha verim alınabilmesi için belden aşağı narkozun kullanılmasını tavsiye eden Üroloji Uzmanı Atak, ‘Böbrek taşı ameliyatlarını genel anestezide yapmıyorum. Genel olarak tüm üniversitesi hastanelerinde hatta her yerde kapalı böbrek taşı ameliyatlarında hastaya narkoz verilerek tamamen uyutulur. Ben yaklaşık olarak 200 vakayı belden aşağı yani spiral anestezi de ameliyat yaptım. Spiral hastaların avantajı, ameliyat esnasında daha konforlu olması, yaşlı hastalara yapılabilir olması, hem akciğer hem de kalp rahatsızlıkları olan hastalara spiral anestezi çok daha avantajlı olduğunu sözlerine ekledi.

 

Urfa’ya geldiğim için mutluyum

Urfa’ya ilk defa geldiğini belirten Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Atak, Urfa Halkını çok sevdiğini söyledi. Özel Edessa Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Kılıç’ın bu konuda çok ciddi çaba sarf ettiği sözlerine ekleyerek, ‘  Urfalılar beni çok sıcak karşıladılar. Yönetim kurulu başkanımız İlhami Kılıç beyin sıcak samimiyetine inanarak Urfa’yı tercih ettim. Önceki çalıştığım hastanelerde de gayet başarılı idim. Ekonomik sorunlardan dolayı ve Buranın bana sunmuş olduğu tekliften dolayı Urfa’yı tercih ettim. Urfa’ya hizmet etmek istiyorum.’ İfadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277