Vay be!

Vay be!
banner206

 Şanlıurfa'da yaşayan 49 yaşındaki Salih Çaycı, üç kez ölümcül vakalarla karşılaşmasına rağmen hayata tutunmayı başardı.

Önce elektrik çarpma vakası yaşayan Çaycı'yı bunu atlattıktan bir süre sonra yılan soktu. İkinci vakayı da atlatan Çayçı daha sonra yakalandığı kanseri de yenerek 3. kez yaşama tutunmayı başardı. Elektrik çarpması ve yılan sokması vakalarının ardından uzun süreli ses kısıklığı şikayeti nedeniyle yaptırdığı tahliller sonucu gırtlak kanseri olduğunu öğrenen Çaycı, Memorial Diyarbakır Hastanesi'nde uygulanan radyoterapi ile gırtlağındaki kanserli kitleden de kurtularak yaşama yeniden merhaba dedi.

 

KANSERDEN 28 GÜNDE KURTULDU

Şanlıurfa'da yapılan tetkikler sonucunda, ses kısıklığı nedeninin gırtlak bölgesinde erken evre bir tümör olduğunu öğrenen 49 yaşındaki Salih Çaycı, kanserli kitlenin tedavi edilmediği takdirde ilerleyerek vücuda yayılacağını öğrendi. Memorial Diyarbakır Hastanesi'nde Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Özgür Ozan Şeşeoğulları tarafından radyoterapi programına alınan Çaycı, 28 gün süren tedavinin ardından sağlığına kavuşarak normal yaşantısına geri döndü. Daha önce de elektrik çarpması ve yılan sokması nedeniyle ölümle burun buruna gelen Çaycı, kanseri de yenerek yaşama 3'üncü kez tutundu.

 

ÜÇÜNCÜ BAHAR

Kanserle tanışma öyküsünün ses kısıklığı ile başladığını dile getiren Salih Çaycı, hastalığını yenerek yaşamında yepyeni bir sayfa açtığını söyledi. Çaycı, kendisini yaşama yeniden bağlayan tedavi sürecini anlatırken, "Kanser olduğumu öğrendiğimde hiç vakit kaybetmeden tedavi seçeneklerini araştırdım ve radyoterapinin başlangıç aşamasında olan hastalığıma büyük oranda olumlu etkisi olduğunu öğrendim. Hemen Memorial Diyarbakır Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümü'ne başvurdum ve tedaviye başladık. Yaklaşık 28 gün süren tedavinin sonunda sağlığıma kavuştum. Hayata yeniden başlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Kanserin tek korkutan yanı geç evre ortaya çıkması. Benim durumumda olan tüm hastalar yeniden sağlığına kavuşabilir" dedi.

 

"UZUN SÜRELİ SES KISIKLIĞI VE BOYUNDA ŞİŞLİKLERE DİKKAT EDİLMELİ"

Gırtlak kanserinin tedavisinde tüm kanser türlerinde olduğu gibi erken tanının yaşamsal önemi bulunduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Özgür Ozan Şeşeoğulları, uzun süreli ses kısıklığı ve boyunda şişliklere karşı uyardı. Şeşeoğulları, "Alkol ve sigaranın birlikte kullanımı gırtlak kanseri riskini daha da artırmaktadır. Gırtlak kanserinin en önemli belirtisi ses kısıklığıdır ve özellikle 2 haftayı geçen ses kısıklığında mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olunmalıdır. Boğazda takılma hissi ve yutma güçlüğü, Ağrı, öksürük, kanlı balgam, boyunda şişlik gibi belirtiler de görülebilir. Gırtlak kanserli hastaların yüzde 10'unda uzak metastaz yani kanserin vücutta yayılımı söz konusudur. Tüm uzak metastazların yüzde 50-80'i akciğerlerdedir ve uzak metastazlı hastaların tedavisi daha güçtür" diye konuştu.

 

"RADYOTERAPİ CERRAHİ KADAR BAŞARILI SONUÇ VERİYOR"

Radyoterapinin, erken evre kanserlerde tek başına, cerrahi girişimden sonra veya kemoterapi ile birlikte de verilebileceğini belirten Uzm. Dr. Şeşeoğulları, "Radyoterapi, özellikle erken evre gırtlak kanserlerinde cerrahi kadar başarı şansına sahiptir. Radyoterapinin en önemli avantajı ses kalitesinin korunmasıdır. Lenf bezesi yayılımı olan hastalarda radyasyonun kanser hücreleri üzerindeki etkisini artırmak için radyoterapi sırasında kemoterapi verilmesi gerekebilir. Tüm baş boyun tümörlerinde olduğu gibi gırtlak kanserlerinde de dikkatli planlamalar ve uygun destekli bakım ile tedaviye ara vermeden tamamlamak, başarı şansını artırır. Hastamız da sağlığına kavuştu ve bundan sonra 1 yıl boyunca ayda bir kez kontrolden geçirilecek" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner277