Yapımı yılan hikayesine döndü

VİDEOLU HABER...

Yapımı yılan hikayesine döndü
banner206

17 yıl önce temeli atılan Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi yeterli ödenek gelmedi durumunda bu yıl bitirilmesi planlanıyor. Ekonomik kriz ve depreme takılan hastane inşaatı 5 rektör ve 7 hükümet eskitti. İnşaatı gezen Harran Üniversitesi Rektörü İbrahim Halil Mutlu, yeterli ödeneğin gelmedi durumunda bu yıl inşaatı bitirmeyi planladıklarını söyledi.

  Harran Üniversitesi Rektörü Halil Mutlu Osmanbey yerleşkesinde basın mensupları ile bir araya geldi. Bugün yaklaşaık 20 bin öğrencisi bulunan Harran Üniversitesi Rektör İ.Halil Mutlu'nun başarılı çalışmaları  sonucu Osmanbey Kampusu kelimenin tam anlamıyla bir şehir haline geldi. Son derece modern binaların yükseldiği Harran üniversitesi Osmanbey kampusünde devam eden İnşaat ve peyjaz çalışmaları  takdir topluyor.  Yapımı tamamlanan Merkezi Kütüphanenin tanıtımı  ve ’22 yılda Harran Üniversitesi’ konulu basın toplantısı düzenleyen Rektör Mutlu, slayt eşliğinde Harran üniversitesinin gelişimini anlattı. Başta rektörlük döneminde Osmanbey yerleşkesindeki iyileşmeyi anlatan Rektör Mutlu, Üniversitenin son yıllarda istikrarlı bir şekilde büyüdüğünün altını çizdi. Üniversiteye rektörlüğü döneminde birçok bölüm, yüksekokul ve fakülte kazandırdığını dile getiren Mutlu, öğrenci sayısının da her geçen gün artarak 20 bine ulaştığını ifade etti. Toplantıda adeta yılan hikayesine dönen üniversite hastanesi ile ilgili de bilgi veren Mutlu, toplantı sonrası basın mensupları ile hastane inşaatını gezdi. 17 yıl önce temeli atılan ancak bir türlü bitirilemeyen hastane inşaatını inceleyen Mutlu, ödenek sıkıntısına dikkat çekti. İnşaat süresi uzadıkça projede değişiklikler olduğunu belirten Mutlu, “proje değiştikçe maliyet ve süre olarak size yansıyor. Bittiği takdirde diğer hastanelerle aynı fiyata gelecek. Ancak ciddi zaman kaybı yaşandı.  2007 yılında 2 blokun bir kısmı yapılmıştı. Şimdi ısı santrali, klima gibi işlemler yapılıyor ki ısı santrali daha önce projede unutulmuştu. Isı santralini tekrardan izin alarak işleme koyduk. 2015’in başında inşallah burayı açarız. Umutluyum. Arkadaşlar gece gündüz çalışıyorlar. Bütçe bulunduğu takdirde buranın en iyi hastanesi olacağından eminim. Bu yıl ayırdığımız bütçe ile bitmez. Bakanlarımız ek bütçe ayırma durumları var. Burayı biran önce bitirmeye çalışacağız.” dedi.

Öte yandan 600 yataklı üniversite hastanesinin tamamlanması için yaklaşık 85 milyon bütçeye ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Bu arada şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan üniversitenin ulaşım sorununa da dikkat çeken rektör Mutlu, Osmanbey yerleşkesinin sorununun çözülmesi için yıllardır hafif raylı sistemin şart olduğunu önerdiğini ifade etti.  
Rektör Mutlu'nun Basın gezisine yardımcıları Prof.Dr. Ahmet Yılmaz, Prof.Dr. Ali Rıza Karakılçık eşlik ettiler.Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142