Tarihi dolaşırken mola vermeyi unutmayın

Tarihi dolaşırken mola vermeyi unutmayın
banner206
banner279

Şanlıurfa’da turizm potansiyelinin artırılmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi’nin Kızılkoyun Nekropol alanında yapımını tamamladığı “Kızılkoyun Çay Bahçesi” tüm ihtişamıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Tarihi yaşamadan önce veya sonrasında mola verilecek bir bahçe haline gelen Kızılkoyun Çay Bahçesi tüm yorgunluğunuzu alacak. 

Tarihi dokusu ve kültürel varlıklarıyla herkesin hayran kaldığı Şanlıurfa’da, turizm potansiyelinin arttırılmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Kızılkoyun Çay Bahçesini kent turizminin hizmetine sundu.

Şanlıurfa’yı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler, Balıklıgöl platosunda yer alan Şanlıurfa Müzesi, Kale Eteği ve Kızılkoyun Nekropolü’nde tarihle iç içe bir gün geçiriyor.

Tarihi ve turistik mekânlarıyla açık hava müzesini andıran kentte Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından istimlak edilerek yıkımı gerçekleştirilen yapıların 1.  ve 2. etap çalışmalarında toplam 103 kaya mezarı gün yüzüne çıkarıldı.

Roma dönemine ait 2 bin 200 yıllık kaya mezarlarının ortaya çıktığı mağaralarda tarihi dokuya uygun bir şekilde restorasyon ve ışıklandırma çalışması tamamlanarak Kızılkoyun Nekropol alanı geceleri ışıl ışıl görüntüsüyle kenti süslüyor.

KIZILKOYUN ÇAY BAHÇESİ ŞANLIURFA’YA ÇOK YAKIŞTI

Vatandaşların rahat bir ortamda çay içip dinlenebilecekleri nezih ve ferah bir ortamı hizmete sunduklarını ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Kızılkoyun Nekropol alanının ışıl ışıl olduğunu söyledi.

Başkan Beyazgül “ Şanlıurfa’nın Haleplibahçe Bölgesindeyiz. Bulunduğumuz alanın kuzeyinde Kızılkoyun Nekropolleri var. Nekropollerde Roma dönemine ait kaya mezarları var. Bu mezarların tarihi 2 bin 200 yıl öncesine kadar uzanıyor. Geceleri biz Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak buraları ışıl ışıl yaptık. Mağaraların içerisini aydınlatarak çok güzel bir görüntü oluşmasını sağladık. Kızılkoyun Nekropol alanının Batısında Şanlıurfa Mozaik Müzesi yer alıyor. Kuzeyinde ise Şanlıurfa Kalesi bulunuyor. Doğuya doğru baktığımızda ise Urfa’nın Kurtuluşuna konu olmuş tarihi evlerin bulunduğu bir alanı görmekteyiz. Şu anda içerisinde bulunduğumuz alanda 60’a yakın gecekondu doldurulmuş vaziyetteydi. Bu gecekondular Belediyemizce kamulaştırıldı. Güllük gülistanlık bu güzel yere dönüştürdük. Vatandaşlarımız, yerli ve yabancı misafirimiz buraya geldiğinde tarihi mekânları gezdikten sonra dinlenebilecekleri keyifle çaylarını yudumlayacakları bir mekân oluşturduk. Şanlıurfa’mıza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

ŞANLIURFA BAMBAŞKA BİR GÖRÜNÜME KAVUŞTU

Kızılkoyun Çay Bahçesinde dinlenen vatandaşlar böyle güzel bir eserin Şanlıurfa turizmine kazandırdığı için Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e teşekkür ettiler. Şanlıurfa’nın geçmiş yıllara oranla daha da güzelleştiğini anlatan vatandaşlar kente geldiklerinde Şanlıurfa’yı tanıyamadıklarını şehrin bambaşka bir görünüme kavuştuğunu aktardılar.

Toplam proje alanı 4 bin metrekare olan Kızılkoyun Çevre Düzenleme çalışmaları kapsamında 6 adet kamelya, 1 adet büfe, oturma alanları, yürüme yolları, yeşil alanlar, sulama sistemi ve aydınlatması tamamlanarak hizmete sunuldu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2022, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142