İşte örnek davranış...

İşte örnek davranış...
banner206

 Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine bağlı bir kırsal mahalle sakinleri 10 aydır uyguladıkları tedbirler sayesinde, köylerine virüsün girmesini engelledi.

İlçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan 15 haneli, 80 nüfuslu Gergerli Kırsal Mahalle sakinleri, Korona virüs tedbirleri kapsamında köyün girişine taktıkları demir kapı ile kontrollü giriş çıkış ile köye virüsün bulaşmasını engelledi.

Demir kapıya, "'Köyümüze salgından dolayı ziyaretçi kabul etmiyoruz" yazısı asan mahalle sakinleri, nöbetleşe olarak köyün girişinde nöbet tutuyor. Mecburi olmadıkça köye giriş ve çıkışlara izin vermeyen köylüler, köye girmek zorunda olan kişilere ise HES kodunu soruyor. Risksiz olan kişilere izin verilirken, riskli grubunda olanlar geri çevriliyor.10 aydır nöbet tutuyorlarYaklaşık 10 aydır sırayla köyün girişinde nöbet tutuklarını, giriş ve çıkışları kontrol ettiklerini söyleyen Barış Gönüllü," Bunun sonuçlarını da en iyi şekilde alıyoruz, her yerde korona virüsü çıkarken bizim köyde şimdiye kadar görülmedi. Köye araç girişlerini de HES kodu uygulamasıyla yapıyoruz. Gelen kişileri HES kodu sayesinde risk grubunda olup olmadıklarını anlıyoruz. Risksiz olanları işleri olduğu için bırakıyor ama risk grubunda olanları kesinlikle bırakmıyor, geri çeviriyoruz." Dedi.

Mahalle sakinlerinden Muharrem Gönüllü ise," Köyümüz 15 hane ve yaklaşık olarak 80 kişilik bir nüfusa sahip. Korona virüs Türkiye'de görülmesiyle beraber bizde köyümüzde giriş ve çıkışları kontrol altına aldık. Kimseyi köyümüze alıp, kimseyi de bırakmıyoruz. Sadece belirli saatlerde işi olanlar çıkış yapabiliyor, onlarda kontrollü olarak bırakılıp yine köye girişlerine izin veriliyor."Amacımız yaşlılar ve kronik hastalarımızı korumakBu kadar sıkı kurallar uygulamalarının amacının yaşlı ve kronik hastaları korumak olduğuna dikkat çeken gönüllü," Yaşlılarımızı çok seviyoruz, bu kadar çok tedbirler uygulamamamızın amacı yaşlılarımızı ve kronik hastalarımızı korumak. Bu virüs bilindiği gibi en çok yaşlı ve kronik hastalara zarar veriyor, çok şükür şuana kadar köyümüzde hiçbir vaka görülmedi, şuandan sonra da inşallah görülmez. Tehlike devam ettikçe bu tedbirlere devam edeceğiz, bir an önce umarım bu virüs biter ve bizde rahatça köyden çıkıp gezeriz" diye konuştu. Haberler.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142