AKP, CHP, MHP, BDP birleşti

AKP, CHP, MHP, BDP birleşti
banner206

 TBMM, Mısır’da darbe yönetimi tarafından verilen idam kararlarına ilişkin olarak Mecliste grubu bulunan partilerin katılımıyla ortak bir bildiri yayınladı.

TBMM’de grubu bulunan partilerin Grup Başkanvekillerinin imzası ile hazırlanan bildiriyi TBMM Başkanvekili Meral Akşener okudu. Meral Akşener’in okuduğu bildiride şu ifadelere yer verildi:

“TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler olarak kardeş ülke Mısır’da cereyan olayları yakından ve kaygı ile izlemekteyiz. Kaygı verici gelişmeler son idam kararları ile yeni bir aşamaya ulaşmış bulunmaktadır. TBMM olarak tüm kardeş Mısır halkının yanındayız. Mısırlı kardeşlerimizin demokrasi, insan hakları, temel özgürlükler, hukukun üstünlüğü, fırsat eşitliği ve refah yönündeki talep ve beklentilerini içtenlikle destekliyoruz. Mısır halkının herhangi bir dış müdahale olmaksızın kendi geleceğini en sağlıklı biçimde belirleme, hak, yetenek ve iradesine sahip olduğunu biliyoruz ve kendilerine güveniyoruz. Siyasi gerekçelerle verilmiş olan idam cezalarının sadece Mısır halkını değil bütün insanlığın vicdanını sızlatacağı açıktır. Bunun Mısır’daki gerginlikleri daha da artırabileceği ve intikam hislerine dönüşebileceği hislerini taşıyoruz. Mısır’da barış ve demokrasiye giden yolun, özgürlük ve insan haklarının büyümesinden geçtiği inancındayız. Dolayısıyla TBMM olarak amaç ve hedefimiz sadece kardeş Mısır halkı ile dayanışma halinde olduğumuzun altını çizmektir. Mısır’ın demokratik mücadelesine, umutlarına, hayallerine, istikbaline gölge düşürecek, insanlık tarihine kara bir leke olarak kazınacak olan bu idam kararlarının uygulanmaması TBMM’de tecelli eden millet iradesinin ortak arzusudur.”

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner277