Anayasa Mahkemesi'nden Urfa eski Milletvekili ile ilgili flaş karar!

Anayasa Mahkemesi'nden Urfa eski Milletvekili ile ilgili flaş karar!
banner206

Şanlıurfa eski Milletvekili Osman Baydemir’in başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verdi.
Osman Baydemir’in, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Merkezi’nin aldığı karar doğrultusunda ateşkesin kalıcılaştırılması ve operasyonların durdurulması amacıyla 2006 yılında barış yürüyüşü adıyla gösteriler düzenlenmişti.
Bu kapsamda 16 Aralık 2006 tarihinde DTP’li belediye başkanları ve parti mensuplarının katılımıyla Urfa’dan Antep’e hareket edilmiş ve 17 Aralık’ta binlerce kişinin katılımıyla bir gösteri düzenlenmişti.
Antep Cumhuriyet Başsavcılığı, Baydemir ve diğer on altı kişi hakkında kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma suçundan cezalandırılmaları talebiyle iddianame düzenlemişti.
Yargılamanın sonunda Antep 4. Asliye Ceza Mahkemesi, Baydemir ve diğer on dört sanık hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezasına hükmetmiş ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti.
Baydemir, ifade özgürlüğü ile toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle AYM’ye başvurmuştu.
AYM, başvurucunun Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiği sonucuna vardı.
Makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar veren Anayasa Mahkemesi, Baydemir’e 30 bin TL manevi tazminat ödenmesine de hükmetti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142