Baydemir'den yandaşlara 1 Trilyon

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin çevirdiği dolaplar Mülkiye müfettişlerinin raporuyla tescillendi.

Baydemir'den yandaşlara 1 Trilyon
banner206

İçişleri Bakanlığı müfettişleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin dökülen yapısını bir raporla gözler önüne serdi. Rapor, yasal hükme rağmen kamuoyuna açıklanmadı. Belediye yetkilileri, müfettişlerin ısrarlı talepleri sonucunda nihayet raporu açıkladılar.

YANDAŞLARI MÜDÜR YAPIP MEMURLUK VERİYOR

Mülkiye müfettişleri tarafından hazırlanan belediyenin 2011 yılı iş ve işlemlerine ilişkin 129 sayfalık rapor, Osman Baydemir başkanlığındaki Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın nasıl bir yolsuzluk ve usulsüzlük batağında olduğunu gözler önüne serdi. Raporda öncelikle, belediye yetkililerinin teftiş sonuçlarını açıklamamayı bir alışkanlık haline getirdikleri belirtilerek, uyarılar sonucunda raporların Belediye Meclisi’ne sunulup, kamuoyu ile paylaşıldığı kaydedildi.

KRİTİK GÖREVLERE VEKALETEN ATAMA

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin sistemli bir şekilde yasaya aykırı bir biçimde üst düzey görevleri vekaleten atadığı isimlerle yürüttüğü kaydedilen raporda, “Süreklilik arz eden görevlerin memurlar eliyle yürütüleceği ve kadrosuz memur çalıştırılamayacağı yasayla hükme bağlanmıştır. Oysa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi mevcut teşkilat şemasına göre, 15 Daire Başkanlığı’nın asaleten yürütüldüğü, teşkilat şemasındaki 59 Şube Müdürlüğü’nden ise 51’inin vekâleten yürütüldüğü anlaşılmıştır” denildi. Başkanlığın özel kalem müdürü istihdam şekli de eleştirilen raporda, iki yıl içerisinde 4 özel kalem müdürünün açıktan atama yoluyla belediyeye alındığı belirtilerek, “Tanınan atama yetkisi, sınırsız bir yetki olmayıp, bu yetkinin memuriyete sınavsız girişin bir yönetimi gibi kullanımına hukuken imkân bulunmamaktadır. Bu sebeple, özel kalem müdürlüğü kadrolarına atanacakların seçiminde, belediye başkanlarının bir seçim dönemi boyunca çalışabilecekleri ehliyet ve liyakat sahibi kişileri seçmeleri esastır” ifadesi kullanıldı. İçişleri Bakanlığı’nın raporunda, belediye meclis üyelerinin sürekli olarak başkanın maaşının üçte biri miktarında ücret belirdikleri, oysa bunun yasa ile tanınan en üst sınır olduğu ancak üyelerin bundan düşük bir ödemeyi hiç gerçekleştirmedikleri de kaydedildi.

TAM 1 TRİLYON LİRAYI USULSÜZ DAĞITMIŞ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin amatör spor kulüplerine yaptığı bağışların da incelendiği raporda, bu kalemde 1 milyon liralık ödemenin gerçekleştirildiği ifade edilerek, belediyelere tanınan bu hakkın kamu Kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan dernekler, özürlü dernek ve vakıfları, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınmış vakıflar, meslek odalarına harcama hakkı tanıdığı belirtilerek, “Amatör spor kulüplerinin bu kapsamda olmadığı açıktı” ifadesi kullanıldı. Müfettişler, bu bağışlarla ilgili soruşturma açılması talebinde bulundu. Raporun aynı bölümünde, fakir ve muhtaç kişilere yapılacak yardımlarla ilgili uyarıda da bulunularak, belediye yönetiminin sürekli nakdi yardım uygulamasını benimsediği, bunu işleyişi olumsuz etkilediği belirtilerek, “Yardımların mümkün olduğunca ayni olarak yapılması sağlanmalıdır” denildi. Dilencilerden toplanan paraların kamu geliri sayılarak devletin buna uygun yerlerine verilmesi gerektiği anlatılan raporda, ancak dilencilerden sağlanan paraların sürekli olarak belediyeye gelir kaydedildiğine işaret edilerek, bu uygulamadan vazgeçilmesi istendi.

KEPENK KAPATMAYANA CEZA DOĞRUYMUŞ

Raporda, belediye görevlilerinin “belli bir kesim”e yönelik hukuksuz cezalandırmalar yaptığı da belirtilerek, kanunda olmayan cezaların verilemeyeceği uyarısında bulunularak, bununla ilgili soruşturma istendi. Müfettişlerin bu uyarısı, “PKK eylemleri doğrultusunda kepenk kapatma ta talimatına uymayanlara belediye ceza kesiyor” iddialarını da doğruladı. Müfettişler bu durumla ilgili de soruşturma istedi.

BAYDEMİR’İN ÇEVİRDİĞİ DİĞER DOLAPLAR

Mülkiye müfettişleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin usulsüzlüklerine dair ayrıca şu noktalara da dikkat çektiler: Belediye Balkanı Meclis toplantılarına katılmıyor. Belediyenin 32,5 milyon lira bulunuyor, bunun ağırlıklı kısmının İller Bankası, Vergi Dairesi, SSK ve TEDAŞ’ a ait, sağlıklı, verimli bir borçlanma politikası izlenmeli. Halk Günü düzenlemesi yok. Vatandaş Memnuniyeti Anketi yapılmıyor. Bilgi Edinme çalışmaları yetersiz. İhalelerde tek katılımcılar görülüyor, rekabetiz ortamda kamu aleyhine mali gelişmeler oluyor. Belediyenin öz gelirleri sürekli bir düşüş içinde, merkezi bütçenin yükü artıyor. Yağmur suyu toplama yüzde 20 seviyelerinde kalıyor. Yeşil alan düşük seviyelerde bulunuyor. Yasada olmayan cezalar vatandaşlar uygulanıyor. (Akit / Habervaktim.com)

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2014, 09:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
başka uyduruk bulamadınızmı
başka uyduruk bulamadınızmı - 8 yıl Önce

inşallah baydemir kazanır

baran rojava
baran rojava - 8 yıl Önce

haber yalandır itibar etmeyelim..

akit mi ??
akit mi ?? - 8 yıl Önce

arkadaşlar yandaşlıktan bahsedecek son kurum akittir !!! allahtan kimin ne olduğunu biliyoruz.

Murad İzol
Murad İzol - 8 yıl Önce

bu nasıl bir habercilik anlayışı öyle olsa adam şimdi görevden alınmazdı akit denen ne idiğü belirsiz bir yamdaş yalakacı gazeteyemi bakıp haber yapıyorsunuz sizler. baydemiri karalamaya çalışmak yenılgınızın göstergesidir

tamsurat
tamsurat - 8 yıl Önce

Bence sorgulanacak biri varsa akp dir onlarin kutu dollar dolu bin tane oyumuz var birtanesini vermem akp ye tercihimiz osman baydemir

bini ta er da
bini ta er da - 8 yıl Önce

bar da altin bos birax birax bildigin kadar oylar bdp ye yoksa yalancilarla bas e dinmez bdp biji bdp

cevdet güneş
cevdet güneş - 8 yıl Önce

ceket assam kazanırım dedikleri bu olsa gerek hala zihniyet değişmedimi yazıklar olsun bu gidişe dur de urfa halkı.....

rıxa
rıxa - 8 yıl Önce

biji bdp!! yalandır bu haber.6 yıl diyarbakırda yaşamış bir siverekli olarak kesinlikle yalan haber.


SIRADAKİ HABER

banner195

banner142