BDP'liler Viranşehir'de buluştu...

Viranşehir’de BDP İlçe Örgütünün düzenlediği mitingde binler 15 Şubat’ı protesto ederek, Savaş’’a “HAYIR” Barış’a “EVET”dedi.

BDP'liler Viranşehir'de buluştu...
banner206

BDP’nin düzenlediği mitingde 15 Şubat Abdullah Öcalan’ın yakalanış yıl dönümünü 3 dilde protesto edilerek, Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması ve Ülkemizde devam eden Barış sürecinin mutlu sonla sonuçlanması istenildi.

BDP İlçe teşkilatının düzenlemiş olduğu mitinge DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, Şanlıurfa BDP Milletvekili İbrahim Ayhan, BDP Şanlıurfa İl Başkanı Celalettin Ekmen, BDP İlçe Belediye Başkan adayları ile BDP Viranşehir Eşbaşkanı M. Halis Aktaş, Servet Kılıç, BDP Belediye Başkan vekili Mehmet Burun, BDP Belediye Meclis üyeleri, BDP Viranşehir İlçe Yönetimi, BDP İl Genel Meclis üyeleri ve yaklaşık 2 Bin kişi katıldı.

Mitingde ilk olarak kürsüde konuşma yapan Arap vatandaşlardan Zeliha Çalman, İsa Misafirci, Aziz Bala, Arapça, Ortadoğu’da ki tüm halkların özgürlük umudu olarak adlandırdıkları Öcalan’a özgürlük istediler.

Rojavalı Arap Çocuk Nigara Eyo ve Kürt çocuk Helbest Vefa kendi dilerinde okudukları şiirlerle, Öcalan’a bağlılık sözü verdiler.

    Barış Annelerinin ön safta yer aldığı Mitingde Paris’te katledilen Kürt Kadın Siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğraflarını taşındı, “Bijî serok Apo” ve “Şehit namırın sloganları atıldı.

Dünya’daki Kürtler için 15 Şubat günü tarihte kara bir leke olarak yer aldığını ifade eden BDP Viranşehir Belediye Başkan Adayı Emrullah Cin daha sonra KCK davasına, Ülkedeki Barış Sürecine, Başbakan Erdoğan’ın İlçeyi ziyaret edişini ve yaklaşan 30 Mart yerel seçimlerini değerlendirdi.

Zulümler karşısında yılmadık, yılmayacağız

Ne kadar zulme uğratılırsak uğratılalım biz hiçbir zaman onurumuzu ve mücadelemizi yitirmedik diyen Cin Kürtçe yaptığı konuşmasında ,“30 Mart’ta Viranşehir halkı gerçek kimliğini ortaya koyup idaresine sahip çıkmalıdır. Kürtlüğümüzü İspatlama zamanı geldi. Zulümler karşısında yılmadık ve yılmayacağız bunun için mücadelemiz devam edecektir ”diye konuştu.

Öte yandan Viranşehir’e gelip Halkı elektrik hırsızlığı ile suçlayan bir zihniyetin var olduğunu söyleyen Cin,“Başbakan Viranşehir ziyaretinde sizleri elektrik hırsızlığı ile suçladı. Burada üretilen elektrik dünyanın en pahalı fiyatı ile size satılıyor. Topraklarımız susuz. Yani kendi hatalarının bedelini sizden soruyor. Eminim sandıkta sizde bu hataların sorumlularına cevap vererek hakkınızı almış olursunuz ”dedi.

‘Kürtlerin özgürlüğü Arapların özgürlüğü olacaktır’

Belediye Başkan Adayı Emrullah Cin’in konuşmasının ardından DTK Eş Başkanı Ahmet Türk Kürsüye çıktı.

Türk Kürtçe yaptığı konuşmada,“Dünyanın egemen güçlerinin Kürtlere yüz yıldır köleliği reva gördüğünü söyleyerek“Kürtler Bugün Ortadoğu’nun önemli bir gücüdür. Biz halkımıza, önderimize güveniyoruz. 21’inci yüzyıl Kürtler için özgürlük yüzyılı olacak. Demokratik özerkliği her tarafta inşa etmeliyiz” diye konuştu. 3

Araplara da seslenen Türk, “Arap kardeşlerimize ayrım yapsak sistemden farkımız kalmaz. Bizim ortak tarihimiz var. Kürtlerin özgürlüğü Arapların özgürlüğü olacaktır. Ortak, eşit ve özgür yaşamı birlikte inşa edeceğiz” dedi.

‘Kürtlerin iradesi oldu’

“Öcalan’ın yoldaşlarına selam olsun” cümlesi ile konuşmaya Kürtçe olarak başlayan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın konuşması, sık sık “Bijî serok Apo” sloganı ile kesildi.

Kürt Halkı’nın yüzyıldır soykırım ve inkara karşı direndiğini belirten Ayhan, “Direnişi ile Kürdü yeniden yaratan Öcalan’a selam olsun. Direniş ile Kürtlerin iradesi oldu. Ona uygulanan komplocu zihniyeti lanetliyoruz. Duruşu ile Halkının önünü açan Öcalan’ın varlığı varlığımızdır. Onun şahsında teslim alınmaya çalışılıyoruz. Onun öncülüğünde teslim olmadık, olmayacağız.” şeklinde konuştu.

Öcalan’ın iyi niyetli barışçıl duruşunun komplocu güçler tarafından boşa çıkarılmak istendiğini vurgulayan Ayhan, “Bu güne kadar kandırdınız ama artık kandıramayacaksınız. Bugün kan akmıyorsa Öcalan’ın sayesindedir. Barış, kardeşlik isteniyorsa sunduğu 3 şart derhal yerine getirilmelidir. Yoksa savaş barışa devrilmeyecektir. Bunun sorumlusu da AKP başta olmak üzere meclisteki partiler olacaktır. Ortadoğu’da akan kanın Türkiye’ye taşması istenmiyorsa Öcalan dinlenmelidir” dedi.

‘Önder Apo’nun etrafında birleşelim’

Türkiye’de demokratik ulus perspektifli bir yaşam istediklerini söyleyen Ayhan, “Bu modelin örneği Rojava’dır. Halklar kardeşçe, demokratik, eşit bir birliktelik yaşıyorlar” derken, konuşmasını yerel seçimlere ilişkin şu cümle ile tamamladı: “30 Mart’ta özerk, özgür Kürdistan’ın referandumu yapılacak. Önder Apo’nun etrafında birleşmek için sandıkta cevap olalım.”

kyn:ozviransehirgazetesi.com

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142