Erdoğan'dan flaş mesajlar

.

Erdoğan'dan flaş mesajlar
banner206
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e Devlet Şeref Madalyası tevcih töreninde konuştu.
Çözüm sürecine ve PKK'nın silah bırakmasına değinen Erdoğan, "Terörün amacını, hedeflerini oluşturmak istediği korku iklimini gayet iyi biliyoruz. Türkiye'yi çekmek istedikleri tuzağın farkındayız. Ve biz bu tuzağa asla düşmeyeceğiz. Teröre rağmen, terörün tahriklerine, terör destekçilerinin provokatif açıklamalarına rağmen, dirayetli duruşumuzu koruduk koruyoruz. Bizim için terör örgütleri arasında hiçbir fark yoktur. Terör örgütleri ülkemiz için tehdit olmaktan çıkarılana kadar, devletimize milletimize doğrultulan silahlar bırakılıp, gömülünceye kadar. Silahların susması değil, silahların bırakılıp gömülmesi. Bunu ısrarla söylüyorum. Üzerine beton dökülene kadar, sınırlarımız içinde tek bir terörist kalmayana kadar mücadelemize devam edeceğiz" dedi.


"SON DÖNEMDE YAŞADIĞIMIZ HADİSELER, ÜLKEMİZİN GÜÇLÜ BİR ORDUYA OLAN İHTİYACINI BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR"
Özel'e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Erdoğan, "Sayın Özel'e TSK'mızın anayasa ve hukuk devleti içerisinde görevini yürütmesi hususunda gösterdiği hassasiyet sebebiyle ayrıca teşekkür ediyorum. TSK'mızın her türlü kısır tartışma ve haksız ithamdan uzak bir şekilde görevini yürütebilmesine önem veriyoruz. Son dönemde yaşadığımız hadiseler, ülkemizin güçlü bir orduya olan ihtiyacını bir kez daha göstermiştir. Geçtiğimiz 12 yılda savunma sanayiimizi geliştirmek için sarf ettiğimiz çabaların, bu konudaki hassasiyetimizin en büyük şahidi TSK mensuplardır" dedi.

"PARALEL DEVLET YAPILANMASININ, TSK İÇİNDE YOL AÇTIĞI SIKINTILARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLDUK"
Paralel devlet yapılanmasının, TSK içinde yol açtığı sıkıntılara değinen Erdoğan, "Genelkurmay başkanımızın gösterdiği duyarlılığı da yakından biliyorum. Türkiye'ye ve milletimize yönelik saldırılar, çok farklı kaynaklardan ve çok farklı biçimler altında gelebiliyor. Bunların bir kısmı en başından tespit edilebiliyorken, bir kısmını ancak daha sonra fark edebilmek mümkün oluyordu. Paralel devlet yapılanması adını verdiğimiz örgüt bunun son örneğidir. Paralel devlet yapılanmasının, TSK içinde yol açtığı sıkıntıların çözümü için de Genelkurmay Başkanımızla işbirliği içinde olduk. İnşallah TSK'nın tüm unsurlarıyla görevini en iyi şekilde yerine getirebilmesi konusundaki çalışmalarımızı yeni Genelkurmay Başkanımızla da birlikte sürdüreceğiz. Cumhurbaşkanlığı ile birlikte taşıdığım başkomutanlık görevimi layıkı ile yerine getirmenin gayreti içerisindeyim. İki önemli görevi şahsıma bahşettiği için rabbime hamd ediyorum" diye konuştu.

"TERÖRÜN TAHRİKLERİNE, PROVOKATİF AÇIKLAMALARA RAĞMEN BU TUZAĞA ASLA DÜŞMEYECEĞİZ"
Artan terör olaylarına değinen Erdoğan, "Suruç'un ardından, yeni bir terör dalgasına maruz kaldık. Suruç'taki terör eyleminde 33 kişi hayatını kaybetti. DAEŞ astsubayımızı şehit etti. Terör örgütleri polislerimizi, askerlerimizi, resmi kurumlarımızı ve sivilleri hedef alan saldırılar düzenledi. Maalesef hemen her gün ülkemizin değişik illerinden yüreğimizi dağlayan ve sabrımızı zorlayan hain ve kalleş saldırıların acı haberlerini almaya devam ediyoruz. Dün İstanbul'da cenaze törenine katıldık. Şırnak'ta 4 askerimiz ve bir polisimiz şehit edildi. Terörün amacını, hedeflerini oluşturmak istediği korku iklimini gayet iyi biliyoruz. Türkiye'yi çekmek istedikleri tuzağın farkındayız. Ve biz bu tuzağa asla düşmeyeceğiz. Suriye'deki ateşi Irak'taki istikrarsızlığı ülkemize taşımak isteyenlere geçit vermedik vermeyeceğiz. Teröre rağmen, terörün tahriklerine, terör destekçilerinin provokatif açıklamalarına rağmen, dirayetli duruşumuzu koruduk koruyoruz" ifadelerini kullandı.

"SİLAHLARIN ÜZERİNE BETON DÖKÜLENE KADAR TEK BİR TERÖRİST KALMAYANA KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK"
Silahların üzerine beton dökülene kadar, tek bir terörist kalmayana kadar terör örgütleri ile mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, "Terör örgütünün çok ciddi kayıplar yaşadığını biliyoruz. Güvenliğimiz için tehdit teşkil eden DAEŞ için etkili operasyonlar gerçekleştirdik. Bizim için terör örgütleri arasında hiçbir fark yoktur. Amacı söylemi ne olursa olsun, bizim için Terör örgütü, terör örgütüdür. Bir taraftan terörle ve arkasındaki kirli odaklarla mücadelemizi sürdürüyor, diğer taraftan hukuk devletinden demokrasiden asla taviz vermiyoruz. Terör örgütleri ülkemiz için tehdit olmaktan çıkarılana kadar, devletimize milletimize doğrultulan silahlar bırakılıp, gömülünceye kadar. Silahların susması değil, silahların bırakılıp gömülmesi. Bunu ısrarla söylüyorum. Üzerine beton dökülene kadar, sınırlarımız içinde tek bir terörist kalmayana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Elde ettiğimiz başarılar, milletimiz tarafından memnuniyetle karşılanırken, bu durumun birilerini de ciddi olarak rahatsız ettiğini biliyoruz. Türkiye'nin büyümesinden, gelişmesinden en büyük rahatsızlığı terör örgütü duydu. Türkiye kazanırken onlar kaybediyordu. Etnik dini hassasiyetleri kaşıyarak siyaset yapan istismarcılar bunun için harekete geçtiler" diye konuştu.

'ÇÖZÜM SÜRECİ BUZDOLABINDA'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e Devlet Şeref Madalyası tevcih töreninde konuştu. Çözüm sürecinin şu anda buzdolabında olduğunu kaydeden Erdoğan, "Çözüm sürecini teröre meşruiyet kazandırma, şımartma teröre alan açma süreci olarak düşünmedik. Ama bunlar ne yazık ki, çözüm sürecini filan anlamadılar, anlamak istemediler. Öyleyse, şu anda bu buzdolabındadır. Çünkü yapılanlar açıkça ortadadır. Bu süreci, sorunları siyasetin meşru araçlarıyla çözmek isteyenlere, fırsat tanıma vesilesi olarak gördük. Hem terör örgütü, hem onun siyasi uzantısı olan parti bu imkanı değerlendiremedi" dedi.


Terörü fırsata çevirmeye çalışanların olduğunu belirten Erdoğan, "Elde ettiğimiz başarılar, milletimiz tarafından memnuniyetle karşılanırken, bu durumun birilerini de ciddi olarak rahatsız ettiğini biliyoruz. Türkiye'nin büyümesinden, gelişmesinden en büyük rahatsızlığı terör örgütü duydu. Türkiye kazanırken onlar kaybediyordu. Etnik dini hassasiyetleri kaşıyarak siyaset yapan istismarcılar, bunun için harekete geçtiler. Terörü fırsata çevirmenin çabasına girdiler" dedi.

"TERÖR EYLEMLERİNİ ŞAHSIMIN ÜSTÜNE YIKMAYA ÇALIŞACAK KADAR HAYSİYETİNİ KAYBEDENLER OLDU"
Erdoğan, "Geçtiğimiz bir ayda yaşananlar, bu ülkede kimlerin demokrasiden özgürlükten yana olduğunu kimlerin de bu kavramları istismar ettiğini bir kez daha gösterdi. Bugün terör örgütünü aklamak için nasıl ellerinden geleni yaptıklarını ibretle takip ediyoruz. Terör örgütlerinin üstlendiği eylemleri bile, devletin, hükümetin hatta şahsımın üstüne yıkmaya çalışacak kadar haysiyetini kaybedenler olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

"TERÖRİSTLERE GÜZELLEMELER YAPANLAR BENİM NEZDİMDE İŞLENEN SUÇA ORTAKTIR"
Erdoğan, "Uyurken, sokakta yürürken, pazarda eşiyle alışveriş yaparken şehit edilenleri görmezden gelerek, teröristlere güzellemeler yapanlar benim nezdimde işlenen suça ortaktır" dedi.

"ÇÖZÜM SÜRECİNİ TERÖRE MEŞRUİYET KAZANDIRMA, ŞIMARTMA TERÖRE ALAN AÇMA SÜRECİ OLARAK DÜŞÜNMEDİK"
Çözüm sürecine değinen Erdoğan, "Bakıyorsunuz silahı bırakmayan terör örgütüne bir kere bile şiddetin çözümün yolu olmadığını söylemeyi cesaret edemeyenler, bugün operasyonlara karşı çıkıyorlar. Biz çözüm sürecini, hiçbir zaman teröre meşruiyet kazandırma, şımartma, teröre alan açma süreci olarak düşünmedik. Biz demokratik açılım derken, düşüncelerimiz sadece temel hak ve özgürlükler ve demokrasiydi. Biz milli birlik ve kardeşlik projesi derken milletçe bir olalım, iri olalım, kardeş olalım diye bunları söyledik. Ve çözüm süreciyle de bu süreci taçlandıralım dedik" diye konuştu.

"ÇÖZÜM SÜRECİNİ FİLAN ANLAMADILAR, ANLAMAK İSTEMEDİLER"
Çözüm sürecinin şu anda buzdolabında olduğunu kaydeden Erdoğan, "Ama bunlar ne yazık ki, çözüm sürecini filan anlamadılar, anlamak istemediler. Öyleyse, şu anda bu buzdolabındadır. Çünkü yapılanlar açıkça ortadadır. Bu süreci, sorunları siyasetin meşru araçları yolu ile çözmek isteyenlere, fırsat tanıma vesilesi olarak gördük. Maalesef, hem terör örgütü, hem onun siyasi uzantısı olan parti bu imkanı değerlendiremedi. Hiçbir devlet toprakları üzerinde kendi meşru otoritesi dışında, paralel yapının oluşmasına, vatandaşlarına musallat olmasına izin veremez. Türkiye'yi demokrasi ve özgürlükler konusunda eleştirenler, bu yapılanların hiçbir batı ülkesinde örneğini bize gösteremez" açıklamasında bulundu.

"TERÖR BU HEDEFLERE ULAŞMAMIZIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR"
2023 hedeflerine ulaşmada terörün en büyük engel olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Terörle mücadele, demokrasi ve hukukun en başta gelen şartıdır. Çünkü terörün olduğu yerde bu kavramların esamesi okunmaz. Terör bu hedeflere ulaşmamızın önündeki en büyük engeldir. Diğer engelleri nasıl aştıysak, terörün üstesinden de hep birlikte geleceğiz. TSK'nın yeni komuta kademesine yeni görev düşüyor. Etkili şekilde kullandığımız iş birliği zeminini, inşallah önümüzdeki dönemde de devam ettireceğimize inanıyorum. Sayın Özel'e bir kez daha ülkemize milletimize yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum. Kendisine sağlıklı ve huzurlu bir emeklilik hayatı diliyorum" diye konuştu.

'BELKİ BAŞBAKAN MHP İLE DE GÖRÜŞEBİLİR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koalisyon hükümetine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, " Anayasal sınırlarımı gayet iyi biliyorum. Görev alanım ile ilgili birilerinin spekülasyon yapmasına izin veremem. Birileri, görev alanımı öğretmesin. Belki başbakan bu arada MHP ile de görüşebilir. Ülke kesinlikle başsız kalmamalı. Şu anda benim 45 günü esnetme yetkim yok" diye konuştu.


ÖZEL: TSK HER TÜRLÜ ETNİK DİNİ, MEZHEPSEL AYRIMCILIĞIN VE İDEOLOJİK GÖRÜŞÜN DIŞINDADIR 

Devlet Şeref Madalyası tevcih töreninde konuşan Orgeneral Necdet Özel, "Silahlı kuvvetlerimiz milli ordu olmanın vazgeçilmez esası olarak her türlü etnik dini, mezhepsel ayrımcılığın ve ideolojik görüşün dışındadır. Devletimizin resmi yasal hiyerarşisi dışındaki her türlü yapı ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlı mücadelesine devam edecektir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2015, 23:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142