Title of a News Article

Faruk Çelik'ten 40+1 önerisi

Faruk Çelik'ten 40+1 önerisi
banner206
banner279

Şanlıurfa eski Milletvekili Eski Bakan Çelik, mevcut sistemde iktidar olmak için gereken yüzde 50+1 oy oranının Türkiye'ye uygun olmadığını savundu, yüzde 40+1 önerisini yineledi.
Bursa'da Perşembe sabahı gazetecilerle bir araya gelen eski Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı olacağı iddiaları, seçim sistemine ilişkin önerileri ve Uludağ eteklerinde ruhsatı iptal edilerek yıkım kararı verilen dağ eviyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik, toplantıda DW Türkçe'nin "2019 yılında gündeme getirdiğiniz 'Seçim sistemine yüzde 40+1 oyu alan seçimi kazanmalı demiştiniz. Hâlâ bu fikirde misiniz, AKP Genel Merkezi'nde bu fikriniz destek görüyor mu?" sorusunu da yanıtladı. 
"Yüzde 50+1 Türkiye'nin gerçekleriyle bağdaşmıyor. Biz hatayı, yüzde 50+1'i anayasaya koyarak yaptık. Şimdi bazı arkadaşlarım bu fikrimi destekliyor" ifadelerini kullanan Çelik, sözlerini "Ben yüzde 50+1 sisteminin doğru olmadığını, kanun çıkarken söyledim. Çünkü Türkiye'nin hem ekonomik hem de sosyal gerçekleriyle bağdaşmıyor" diye sürdürdü.
Çelik, muhalefet blokunun oluşturduğu Altılı Masa'nın da Cumhur İttifakı'nın yüzde 40'ın üzerinde oyu olduğunu ve erişilebilir rakam olduğunu savundu. Şimdi ise yüzde 0,5 oy oranının bile önem arz ettiğini ve başkanlık sistemini yaraladığını ifade eden Çelik, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önemli hale geldiğini de belirtti. HDP'ye sahip çıkıp birlikte hareket etmek isteyenlerin de rahat hareket edemediğini ifade eden Çelik, "Biz hatayı, yüzde 50+1'i anayasaya koyarak yaptık. Şimdi bazı arkadaşlarım da bu fikrime destek oluyor" dedi. 

Soylu'nun yerine geleceği iddiaları
Eski Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı olacağı iddialarına ilişkin sorulara da yanıt verdi.
"Sabah akşam İçişleri Bakanı olacağım konuşuluyor. Süleyman Bey'le aramızda bir atışma varmış gibi gösteriliyor" diyen Çelik, Süleyman Soylu'yla iddialar hakkında mesajlaştığını ifade etti. "Aynı kabinede görev yapmış aynı partide hizmet etmiş insanlarız. Ben Sayın Soylu'ya 21 Eylül'e, 'Sayın Bakan binbir türlü zorlukla uğraşıyorsunuz. Bu tezviratları kim yapıyorsa, makamınız gereği siz ortaya çıkarırsınız' yazdım. O da bana 'Ağabey alıştık biz alıştık bunlara. Artık bunlardan mutlu oluyorum' dedi" şeklinde konuşan Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'la arasında gerilim olduğu söylentilerine de değindi.
Çelik bu konuda "Cumhurbaşkanı Çelik'in elini sıkmadı' yazmışlar. Cumhurbaşkanıyla 42 yıldır tokalaşıyorum, bir kez tokalaşmasak ne olacak? Daha geçenlerde Artvin'de beraberdik" şeklinde konuştu.
31 Mart 2019'daki yerel seçimlere 15 gün kala Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan telefon aldığını söyleyen Çelik, "Bana 'Bursa'da 2 puan gerideyiz. Ama sen evde otuyorsun' dedi. Sonra kapı kapı dolaştık. Sonuç ortada" ifadelerini de kullandı.  

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2022, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142