HDP'den başkanlık sistemi için iki şart

.

HDP'den başkanlık sistemi için iki şart
banner206

HDP Siirt Milletvekili Prof. Kadri Yıldırım, AKP ve MHP’nin Meclis’e getirdiği anayasa değişikliğine ilişkin olarak ancak iki şartla destek verebileceklerini belirtti.

HDP Siirt milletvekili Kadri Yıldırım, Kürtlere statü ve anadilde eğitim hakkının Anayasal olarak güvenceye alınması şartıyla ‘başkanlık sistemine’ “Hayır” demeyeceklerini söyledi.

Kadri Yıldırım, 7 Haziran’dan bu yana iki temel hak; anadilde eğitim hakkı ve üniter yapı içinde kalmak şartıyla Kürtlere bir statü hakkı verilmesi üzerinde durduklarını belirtti. Yıldırım, bu iki temel hak güvenceye alınması halinde ‘başkanlık sistemine hayır’ demeleri için hiçbir neden olmayacağını belirtti: “Ama Kürt halkının anadilde eğitim hakkı ve üniter yapı içerisinde kalmak kaydıyla Kürtlere bir statü hakkının yer almadığı bir anayasa veya sistemin adı ne olursa olsun parlamenter sistem olsun, bizim ona evet dememiz mümkün değil. Makul da değil, o zaman kendi kendimizle çelişiriz.”

 

(Kaynak K24 TV)

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016, 00:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Naci
Naci - 5 yıl Önce

Sen rüyanda gör başkanlıkta gelecek sizde avucunuzu yalayın size koltuk yok kürtler olarak yemiyoruz numaralarınızı...pkk yandaşları sizin...

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142