LİSTELERE TEPKİLER ARTIYOR...

ÖZEL HABER

LİSTELERE TEPKİLER ARTIYOR...
banner206

AKParti Şanlıurfa ilçe Belediye meclis listelerinda parti tüzüğünün açıkca hesaba alınmadığı ve Parti yöneticilerinin adam kayırdığı ortaya çıktı. Yaklaşan 30 Mart 2014 yerel seçimler öncesi kamuoyunun merakla beklediği Belediye Meclis listelerinin kimlerden oluşacağı sorusu cevap bulurken, açıklanan isimler kamuoyu tarafından eleştiriliyor.
AK Parti Genel Merkezinin genelgesinin hesaba alınmadığı, Meclis listelerinin hazırlanmasında rol alan yetkililerin açıkca adam kayırdığı görülüyor. Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü ilçelerinde yaklaşık 500 kişinin Belediye Meclis üyeliği için müracaat ettiği Ak Parti'de, Belediye Başkan adayları, ilçe Başkanları ve il yönetiminin ortaklaşan hazırladıkları Meclis listelerinde sık sık yapılan değişikliğin ardından kamuoyunun tepkisini çeken bazı isimler değişirken, özellikle Belediye Başkan adayları ile ilçe Başkanlarının mensubu bulunduğu Aşiretlerin birden fazla temsilcilerinin listelerde yer aldığı görüldü.
Ak Parti Genel Merkezinin ' Müteahhitlik' yapanların değerlendirilmeyeceği uyarısının dikkate alınmadığı Belediye Meclis listelerinde, İl yönetimin yarısına yakını listelere girerken, Haliliye İlçe Başkanı Av. Halil Kızılelma, ve Karaköprü Belediye Başkan adayı Nihat Çiftçi'nin yakınlarının 3 ilçede Mecliste seçilecek yerlere alındığı, Eyyübiye ve Karaköprü ilçesinde ise, ilçe Başkanı ve Belediye Başkan adayının aşiretine mensup birden fazla isim listede yer aldı.
En yakın takipçisi BDP adayı Osman Baydemir'in hızlı yükselişini ensesinde hisseden AK Parti yöneticilerinin,' küçük olsun,bizim olsun' düşüncesi içerisinde oldukları düşünülüyor.
Oy potansiyeli olmayan, Parti yöneticileri ile Belediye Başkan adaylarının yakınlarının birden fazla isimlerinin Belediye Meclis listelerinde seçilebilecek yerlerde olması beraberinde istifalarıda getirdi. Listelerde yer almayan,  oy potansiyeline sahip isimler, çok sevdikleri Akpartiden dışlandıklarını düşünüyorlar.
Öte yandan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celalalettin Güvenç'in kısa bir süre içerisinde Belediye meclis üyesi aday adayları ile bir araya gelmesi bekleniliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner277