Title of a News Article

Özaslan bu kez konut için çözüm önerisinde bulundu

Özaslan bu kez konut için çözüm önerisinde bulundu
banner206
banner279

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, yüksek konut fiyatları ve kira artışlarına karşı çözüm önerilerinde bulundu.

Özaslan; Şanlıurfa’daki konut fiyatlarının yüksekliği ve beraberinde getirdiği aşırı kira artışları halkı mağdur ederek işin içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir. Halkımız geçim derdi ile uğraşırken bu yüksek fiyatlar karşısında ne ev sahibi olabiliyor ve ne de uygun fiyata kiralık konut bulabiliyor.

HÜDA PAR olarak şehrimizdeki bu soruna karşı çözüm önerimiz şudur; Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm ilçe belediyeleri, hazine arazileri üzerine uygun fiyatla konut yaparak halkın hizmetine sunmalıdırlar. Arsa bedeli olmayacağı için belediyeler geri kalan tüm giderleri maliyet fiyatı üzerinden hesaplayarak kârsız bir şekilde ya da sembolik bir kâr oranı ile konut fiyatlarına yansıtmalıdırlar. Tabi bu konutlar gerçek sahiplerine ulaştırılmalı ve bundan rant devşirmeye çalışanlara da fırsat verilmemelidir. Şanlıurfa halkı böyle bir girişimi umutla beklemektedir.

Ayrıca yeni imar alanlarındaki altyapı yetersizliği, yeni konut üretiminin önündeki en büyük engeldir. Müteahhitler bu durumdan çok şikâyetçidirler. Yol, su, kanalizasyon vb. eksikliklerin olduğu bir yerde konut üretimi beklenemez. Yeni imar alanlarındaki bu eksiklikler hızlı bir şekilde giderilmelidir. Bu eksiklikler giderildikten sonra eğer ihtiyaç var ise yeni imar alanları açılmalıdır. Tabi tarım arazilerine imar verilmemelidir. Tarım arazilerine alternatif yerler olduğu müddetçe tarım arazilerini imar alanına çevirmek memleketin geleceğine vurulan en büyük darbedir.

Şanlıurfa’daki nüfus artışı göz önünde bulundurularak dar gelirli vatandaşlarımız başta olmak üzere uygun fiyata ev sahibi olmak isteyen herkesin umutla beklediği bu proje bir an önce hayata geçirilmelidir. Üretim ne kadar çok artar ise o oranda istihdam da artacak ve Şanlıurfa’nın ekonomisine de katkı sunacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142