“ Seçimden sonra açığa alınacaklar”

“ Seçimden sonra açığa alınacaklar”
banner206

Bakan Soylu, terör örgütü PKK ile halen iltisakı ve irtibatı bulunan belediye meclis üyesi adaylarının seçilmeleri halinde açığa alınacağını bildirdi. Bakan Soylu, "Muhalefetten 178 aday hakkında PKK'dan adli işlem var, 45'i hakkında FETÖ'den, 4'ü hakkında aşırı sol örgütlerden, 4'ü hakkında DEAŞ'tan" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütü PKK ile halen iltisakı ve irtibatı bulunan belediye meclis üyesi adaylarının seçilmeleri halinde açığa alınacağını bildirdi.

Soylu, TRT Haber'de "Basın Kartı" programına katılarak soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

Türkiye genelinde 2015 yılında bin 282 silahlı saldırı olduğunu belirten Soylu, 2018'de bu rakamın 591'e düştüğünü söyledi.

Mayın ve el yapımı patlayıcıyla saldırının 750'den 124'e, sabotaj ve kundaklamanın 325'ten 18'e düştüğünü ifade eden Soylu, 2015'te 91 olan adam kaçırmanın 2018'de 5'e kadar gerilediğini aktardı.

Bakan Soylu, terör bağlantılı birçok ismin muhalefetin belediye meclis üyeliği aday listelerinde bulunduğuna işaret ederek, "378 meclis üyesi adayının terör örgütleriyle iltisaklı olduğu tespit edildi. Bunun 325'i PKK/KCK ve HDP iltisaklı. Bizatihi 178'i hakkında PKK'dan ilgili adli ve idari işlemler yapılmış. 45'i hakkında FETÖ'den, 4'ü hakkında aşırı sol örgütlerden, 4'ü hakkında DEAŞ'tan." diye konuştu.

"Bunların (PKK ile iltisaklı ve irtibatlı belediye meclis üyesi adayları), hiçbirisi belediye meclis üyeliği yapamazlar. Bunların PKK ile hala iltisakları ve irtibatları söz konusudur. Biz hepsini açığa alırız." ifadesini kullanan Soylu, "Ben İçişleri Bakanıyım, adamın terörle ilgisini gördüğüm andan itibaren suç duyurusunda bulunurum, dosyasını açtırırım, hemen açığa aldırırım." şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu, muhalefetin listelerinde yer alan bazı meclis üyeleri hakkında yapılan adli ve idari işlemleri de okuyarak, "İYİ Parti'den yaklaşık 12 kişi var FETÖ ile iltisaklı, davası görülmüş, içeride bir kısmı tutuklu olarak kalmış. Saadet Partisi'nden yaklaşık 27 kişi var, FETÖ ile iltisaklı. Esas Saadet Partisi'ne yumulmuşlar." ifadesini kullandı.

Yenişafak.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142