Seçmene PKK baskısı: BDP‘ye oy vereceksiniz

 Seçmene PKK baskısı: BDP‘ye oy vereceksiniz
banner206

Türkiye 17 Aralık'la yatıp kalkarken, PKK'nın yerel seçimlere yönelik arayışları su yüzüne çıktı

Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre; Özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da AK Parti'nin oylarının yükseldiğini gören örgütün, mezra ve uzak köylerlerdeki seçmenlere BDP dışında herhangi bir partiye oy vermemeleri yönünde baskı yaptığı belirlendi.

 

Son dönemde Hakkari, Şırnak, Tunceli, Van başta olmak üzere bölge illerinden artan ihbarlar üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, milli iradeye kast eden bu illegal girişime karşı bir seçim raporu hazırladı.

 

PKK'nın tehdit ve baskıları nedeniyle vatandaşın özgürce oy kullanamaması, seçmen iradesinin objektif bir şekilde sandığa yansımamasının her dönem dile getirilen bir sıkıntı olduğuna dikkat çekilen rapor, İçişleri Bakanlığı, ilgili illerin Valilikleri ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'na sunuldu. İşte rapordan öne çıkan tespit ve öneriler:

 

Güvenlik güçleri uzak kalıyor

  - BDP dışındaki siyasi parti adaylarına HPG mührüyle tehdit mektupları gönderiliyor.

 - PKK'nın sandık görevlisi olarak dağ kadrosundan militan göndereceği tespit edildi.

  - Seçmenlerin servisle kent merkezlerindeki seçim noktalarında oy kullanılmalarının sağlanması ve mahallelerin oy kullanacağı yerleri karışık olarak düzenlemek gerekiyor.

  - Örgüt, seçmenlere açık oy kullandırıyor ve buna karşı kameralı takip sistemi getirilmeli.

 - Sandıklara ve oy kullananlara oldukça uzak olan güvenlik güçleri, içeride yaşanan tehdit ve usulsüzlüklere vakıf olamıyor. Yapılması gereken, güvenlik güçlerinin sandık başlarında görev almalarını sağlamak.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142