SURUÇ OVASI SUYA KAVUŞUYOR

VİDEOLU HABER...

HABER: ALİ UZUN

Türkiye’nin, 17 bin 185 metre uzunluğundaki en uzun su tüneli ünvanına sahip olan Suruç Tünel inşaatı tamamlandı.

Köstebek adı verilen cihazla kazılan tünelin bitiş törenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik , ‘Suruç Ovası suyla buluşuyor, artık Suruçlu kardeşim nisan ayında gidip İç Anadolu'da, Karadeniz'de başka illerde çalışmayacak. Tam tersine suyla buluşan toprak neticesinde işçilerin Suruç'a geldiği, Şanlıurfa'ya geldiği yeni bir dönem başlıyor, Bereketli bir dönem başlıyor.’ dedi.

Seçim bölgesi olan Şanlıurfa’da bir dizi açılış programına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, beraberinde AK Parti milletvekilleri, Abdulkerim Gök, Kasım Gülpınar, Mehmet Akyürek, Seydi Eyüpoğlu, Emin Önen, Ak Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celalettin Güvenç, Ak Parti İl Başkanı Av. Yusuf Eğilmez, Ak Parti Haliliye Başkanı Av. İbrahim Halil Kızılelma, Suruç İlçe Teşkilat Başkanı Bekir Demirbilek, Ak Parti Suruç Belediye Başkan Adayı Av. İbrahim Halil Yıldız, ve yaklaşık beş bin kişi ile seçim bürosu açılışında yer aldı.

Yoğun güvenlik önleminin alındığı seçim bürosunun açılışını yapan Çelik, toplanan kalabalığa hitaben bir konuşma yaptı.  Yerel seçimlerin barış, kardeşlik ve huzur içerisinde geçmesi dileklerinde bulanan Çelik, şunları söyledi. “Suruç Ovası suyla buluşuyor, artık Suruçlu kardeşim nisan ayında gidip İç Anadolu'da, Karadeniz'de başka illerde çalışmayacak. Tam tersine suyla buluşan toprak neticesinde işçilerin Suruç'a geldiği, Şanlıurfa'ya geldiği yeni bir dönem başlıyor, Bereketli bir dönem başlıyor" dedi.

BAKAN ÇELİK’İN TÜNEL HATIRASI

Suruç ilçesindeki temaslarını tamamlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, daha sonra yapımı 3 yılda tamamlanan 17 bin 185 metre uzunluğundaki, Türkiye'nin en uzun sulama tüneli olan Suruç Tüneli'nin bitiş törenine katıldı. 

DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz'den tünelle ilgili bilgi alan Çelik, daha sonra Köstebek adını verilen tünel açma makinesinin Suruç Tüneli'nin son duvarını kazmasını izledi. Türkiye’nin tarihi bir gün yaşadığını dile getiren Çelik, beraberindeki heyetle birlikte tamamlanan Suruç Tüneli önünde bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yapımı tamamlanan tünelle ilgili olarak bir konuşma yapan Çelik, ‘Suruç Tünelinde son teknolojik marinalarla 17 bin 185 metre kazı gerçekleşti.  Üç yıllık süre içerisinde bu noktaya gelmiş bulunuyoruz. Mart ayının ilk yarısında da inşallah sayın Başbakanımız'ın katılımıyla tünel ve kanalların birleşimi sağlanacak ve su verilmeye başlanacak. Bu tarihi ana şahitlik ettiğimiz için doğrusu büyük bir mutluluk, onur ve gurur duyuyorum. Bunun ülke ekonomisine son derece büyük katkısı olacak. Burada iş ve AŞ için Şanlıurfa'ya, Suruç Ovası'na koşup gelecek olan diğer illerimizden vatandaşlarımız olacak. İktidar olarak, hükümet olarak böyle anlamlı bir projeye kısa sürede imza attığımız için hakikaten mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sayın Başbakanımıza, ilgili Bakanımıza bir kez daha bu gurur verici, omuzlarımızı, alnımızı, başımızı dik tutan bu projeden dolayı şükranlarımızı, teşekkürlerimizi sunuyoruz." diye konuştu.

Bakan Çelik, bitişi tamamlanan tünel açılışının ardından Şanlıurfa’daki temaslarda bulunmak üzere Polisevine geçti.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142