TBMM'de Özyavuz rüzgarı esti

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda söz alarak gündeme ilişkin konuştu.

PİKTES öğretmenleri ve kamuda kadro bekleyen sözleşmeli çalışanlar için hükümetten kadro beklentisini dile getiren Milletvekili Özyavuz, toprak reformu ve çiftçilerin desteklenmesi ve gerekli kanuni düzenlenmelerin yapılması, Şanlıurfa’daki belediye hizmetlerinin vatandaşlara sağlıklı ve devamlılığı olan bir halde gitmesi için ilçe belediyelerinin yetkilerinin artırılması gibi birçok konuda görüşlerini dile getirdi.

İşte, Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma.

Yıldız benim bedenim, ruhum ise

Hilal’dir…

Pusatın adı Kürşad, minareler

Hz. Bilal’dir…

Ya dön tersine tarih, ya zalimleri Sustur…

Çağlara mühür vurmak yalnız bize mahsustur…

Çiğnetirsem vatanı dert çıksın

Muradıma…

Atam kalkıp mezarından tükürsün

Suratıma…

Mazluma bir demet gül, zalime

Korkunç pusuyum…

ADIM TÜRK ISE BENİM, BEN

YURDUMUN TAPUSUYUM.

Yozgatlı Halk Şairi Fatih Kocatepe’nin güzel dizelerini okuyarak konuşmama başladım.

Sayın Başkan, Kıymetli Milletvekilleri;

2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifinin 4. Maddesi Devredilen İptal Edilen ve Tamamlayıcı Ödenek üzerine Milliyetçi Hareket Partisi grubum adına söz almış bulunmaktayım.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 3. Bütçesini görüşmekteyiz.

Küresel siyaseti derinden etkileyen, uluslararası ilişkilerin yeniden değerlendirilmesine sebep olan, siyasi ve sosyal etkileri tartışmasız çok etkili olan COVİD-19’u insanlıkla birlikte milletimiz ve devletimizde yaşamaktadır.

2020 yılında COVİD-19’un yaşattığı siyasi, sosyal ve ekonomik etkilerin yansımaları gelecek yıllarda yüzleşeceğimiz başlıca konular olacaktır.

İnsanlığın salgınla sınandığı bu dönem de siyasi coğrafyamızın savaş, kaos ve suikastlarla gerildiği bir süreçte bulunmaktayız.

Cumhuriyet tarihimizin en büyük devrimi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinden geçtiğimiz süreçte hayata koyduğu bütçeleri ve faaliyetleriyle Cumhuriyetin ve Türk milletinin yüz akı niteliğindedir.

Habil ile Kabil’in birbirine kıydığı coğrafya da; huzuru barışı ve insanlığı günümüz şartlarında demokrasi, insan hak ve özgürlükleriyle tesis etmek insanlık tarihinin en zor siyasi organizasyonu olsa gerek.

Hal böyle olunca sonlarına geldiğimiz 3. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi bütçe görüşmelerimizin devletimize ve büyük Türk milletine hayırlı olmasını diler, Gazi Meclisimizi ve necip Türk milletini saygıyla selamlıyorum.

Sayın Başkan, Kıymetli Milletvekilleri;

Devlet, toprağın verimli olarak işletilmesini korumak, geliştirmek ve topraksız olan veya yeterli toprağı bulunmayan çiftçiye, köylüye toprak sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri alır.

Bu amaçla 3083 Sayılı Toprak reformu kanunu ilgili çiftçilere gerekli kanunla toprak dağıtımı yapılmıştır.

Bu araziler; Bölünemez, miras hükümleri dışında başkalarına devredilemez ve ancak dağıtılan çiftçilerle mirasçıları tarafından işletilebilir ve ipotek edilemez denmiştir.

Dağıtılan topraklar üzerinde devletin tasarrufu 3083 sayılı Kanunun 11. Maddesiyle yukarıdaki haliyle düzenlenmiştir.

Sayın Başkan, Kıymetli Milletvekilleri;

Bahse konu reform ve toprak dağıtımı üzerinden 31 yıl geçen köylerimiz vardır. Dağıtım parseli borçları bitmiş parseller mevcuttur.

Bu parsellerde miras hükümleri dışında intikal ve satış işlemi yapılmamaktadır.

Tarımsal faaliyete yönelik alınacak ekipmanlar için Ziraat Bankasından talep edilen krediler dahi ipotek engeliyle karşılaştığı için hak sahibi çiftçiye verilmemektedir.

Hak sahibi çiftçilerin vefatı sonrasında mevcut araziler mirasçılarına kuşaktan kuşağa el değişmekte, parsellerde 11. Madde şerhi olduğundan mirasçılar tarafından arazinin tarımsal faaliyete yönelik sahiplenmelerinde engel teşkil etmektedir.

Devlet toprağını ve çiftçisini korumak için gerekli tedbirleri tabi ki de almaktadır.

Fakat içinde bulunduğumuz şartlar ve süreç kanun ve maddelerin yeniden revize edilmesini gerektirmektedir.

Bu sebeple 3083 Sayılı Kanun’un Dağıtımı Borcu biten parsellerde 11. Madde şerhinin düzenlenmesine dair ek bir madde getirilmesiyle bahse konu arazilerdeki ipotek sorunu başta olmak üzere diğer sorunlar ortadan kalkacaktır. Şanlıurfalı hak sahipleri ve varislerinin talebi budur.

Sayın Başkan, Kıymetli Milletvekilleri;

Yerel yönetimler muhtarlarımızdan, belde, ilçe ve il belediye başkanlarımıza kadar kamu yönetiminin önemli idari organizasyonlarıdır. Devletimiz merkez teşkilatı ve taşra teşkilatı olarak vatandaşına kamu hizmeti vermektedir.

Bu sebeple seçim bölgem Şanlıurfa Büyük Şehir Yasasıyla İl statüsünden Büyükşehir statüsüne geçmiştir. Bu geçiş esnasında ilin en ücra köşesine dahi hizmet götüren İl Özel İdare’leri kapatılarak yetkileri ve makine parkı, Büyükşehir Belediye Başkanlığına devredilmiştir. Bu devir devletimizin uygun gördüğü bir işlemdir.

Lakin Şanlıurfa merkezde yer alan Eyyübiye, Karaköprü ve Haliliye ilçeleri hariç diğer ilçelerimiz Büyükşehir yetkisinde olup fakat hizmete uzaktırlar. İlçeleri ve köy statüsünden mahalle statüsüne geçen muhtarlıklar da göz önüne alındığında Büyükşehir’e çok büyük yük binmektedir.

Vatandaşımızın kamu hizmetinden kesintisiz yararlanması ve Büyükşehir’in yükünün azaltılması adına, ilçe belediyelerimize büyükşehir tarafından gerekli makine alet edevat teminiyle, ilçeye bağlı mahallelere hizmet gitmesi daha sağlıklı olacaktır.

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesini benimsemiş merkezi hükümetin karar alıcıları, ilçe belediyelerine kanunla yetki vermeli ve vatandaşımızın kesintisiz kamu hizmeti alması sağlanmalıdır.

Sayın Başkan, Kıymetli Milletvekilleri;

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ‘’Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir’’ demiştir. Eğitim ordumuzun liderleri öğretmenlerimizdir. İlköğretimde tanıştığımız anne eli baba şefkati ilk öğretmenimizdir.

Şehit öğretmen Aybüke Yalçın Türk milletinin öğretmenidir.

Şehit öğretmen Necmettin Yılmaz Türk milletinin öğretmenidir.

Görevi başında şehit olan tüm kahraman öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Öğretmen toplumun yol göstericisi, karanlığa aydınlıktır.

Bu vesileyle Şanlıurfa’mda geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların, Türkiye’deki eğitim erişimlerine ve sosyal uyumlarına katkı sağlamak adına PİKTES projesi yürütülmektedir.

Proje dâhilinde normal öğretmen atama şartlarıyla alınan öğretmenlerimiz canla başla görev yapmaktadır.

Fakat bu kıymetli öğretmenlerimiz işçi sözleşmesiyle çalışmakta proje sonrası işsiz kalmaktadırlar.

Ülkemizde bize emanet çocuklara anne eli, baba şefkati olan bu kıymetli PİKTES çalışanı öğretmenlerimizin haklarının korunması ve öğretmenlik hizmetine kadro ile alınması hükümetimizden talebimizdir.

Kamuda çalışan Taşeron işçilere, Milli Eğitim, Sağlık ve KİT’ler de geçici olarak çalışanlara kadro verilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi gereklidir. Köylü, Çiftçi ve Küçük Esnafımıza daha çok destek verilmelidir.

Sayın Başkan, Kıymetli Milletvekilleri;

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin fikri temellerinin beden bulduğu Cumhur İttifakını iki gözümüz gibi koruyup kollamalıyız.

Bu sebeple de; Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyin; okuduğu ‘’Hayır Dua’sından aldığım sözlerle konuşmama son vermek istiyorum.

Hak Teala;

Milletimizi korusun, fitnecilere fırsat vermesin.

Birliğimizi, dirliğimizi ve düzenimizi bozmasın.

Türk milletini dünya durdukça yaşatsın, Müslümanları korusun.

Ülkümüzü Cumhur İttifakımızı muzaffer kılsın,

Türk milletini gözetsin, himmetini üzerimizden esirgemesin.

Kardeşliğimizi bozmasın, huzurumuzu daim etsin.

Rahmet ve bağışlamasından bizi mahrum bırakmasın.

Hesabını veremeyeceğimiz konularla bizi imtihan etmesin.

Sevdiklerinden olmayı nasip etsin.

Türk milletini ebediyete kadar korusun, kollasın.

Her Cumhur İttifakı ferdinden, milliyetçi-ülkücüden ayrı ayrı Allah razı olsun diyor;

Gazi Meclisimizi ve Büyük Türk milletini en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

2021 yılı bütçemizin milletimize ve devletimize hayırlı olmasını dilerim. Allah’a Emanet Olun.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142