Urfa kaçıncı İl oldu...

.

Urfa kaçıncı İl oldu...
banner206

 
AK Partinin Kalesi konumunda bulunan Şanlıurfa 10 ağustos cumhurbaşkanı seçimlerinde bu ünvanını kaybettiği görüldü. 14.sırada yer alan Şanıurfa'da en fazla oy oranı Harran ilçesinde çıkarken, Suruç ilçesi Erdoğan'a en az Oy veren yerleşim yeri oldu. 
HDP adayı Demirtaş 30 Mart seçimlerinde Baydemir'in kazandığı Oy oranına ulaşamazken, Çatı Adayı İhsanoğlu ise Urfa'da yaklaşık %3 oranında oy artışı elde etti.
Şanlıurfa'da yaklaşık %75 oranında Erdoğan'a oy verilemesi bekleniliyordu. Ancak TEDAŞ'ın tek başına muhalefet yaptığı şeklinde yorumlanıyor. seçim arefesinde bile çiftçilerin elektriklerini kesen Tedaş vatandaşı sandıkta yönlendirmesine yol açtı. 
Tarım işçilerinin il dışında çalışıyor olması ise Şanlıurfa'da oy oranını düşürdü. Yaklaşık 300 bin kişi dün sandığa gitmemesi AK Parti ve HDP adaylarının oy oranında ciddi oranda düşürdü.

Sandıkların yüzde 100'ünün açıldığı Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan ilk kez seçilmiş Cumhurbaşkanı olarak Çankaya Köşkü'ne çıkmaya hak kazandı.

Seçim sonuçlarına göre, Erdoğan'a Adıyaman'ın Sincik ilçesinde yaklaşık 8 bin 800 seçmenin 8 bin 500'ü oyunu vererek yüzde 96 oranında destek çıktı.

GÜNEYSU'DAN DAHA YÜKSEK OY ALDI

Bu oy oranı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize'nin Güneysuilçesinden bile daha yüksek çıktı. Güneysu'da Erdoğan yüzde 92 oranında oy aldı.

REKOR KIRDIĞI İL İSE ŞAŞIRTMADI

12. cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'a rekor oy gelen il şaşırtmadı.Recep Tayyip Erdoğan memleketi Rize'de toplam oyların yüzde 80,6 'sını alarak rekor kırdı.

Rize'yi yüzde 80,3 oy ile Bayburt takip etti.

ERDOĞAN'IN YÜKSEK OY ALDIĞI İLLER

Konya yüzde 75,

Gümüşhane yüzde 74,

Düzce yüzde 74,

Çankırı yüzde 73,

Aksaray yüzde 73,

Kahramanmaraş yüzde 72,

Trabzon yüzde 71,

Sivas yüzde 71,

Erzurum yüzde 70,

Malatya yüzde 70,

Adıyaman yüzde 70,

Şanlıurfa yüzde 70

Elazığ yüzde 70

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2014, 09:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
kadir başak
kadir başak - 7 yıl Önce

Urfada bdp gerçegini elektrik vb gibi bahanelerle ortadan kaldirmaya calisiyorsunuz ama nafile siz gidin urfayi turkiyenin birinci ilini yapmaya calisiyormus gibi gorunenlere elestri uzatin urfada akp geriledi bu gercegi bahanelerle kapatmaya calisuyorsunuz

SIRADAKİ HABER

banner195

banner142