Vekil Uslu; Kadın kimliğinizin farkına varın

 Vekil Uslu; Kadın kimliğinizin farkına varın
banner206

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Küçükçekmece Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliği ile düzenlenen “Siyasetçi Kadınlar Paneli ve Kapanış Töreni” gerçekleştirildi. Programa konuşmacı olarak katılan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, kadınlara önemli önerilerde bulundu.

“Kadın ve Siyaset Eğitim Programı” çerçevesinde düzenlenen panele, Küçükçekmece Kadın Meclisi Başkanı Semra Aydın Avşar moderatörlüğünde,MHP Eskişehir Milletvekili Dr. Ruhsar Demirel,CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu konuşmacı olarak katıldı.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin Halkalı Merkez Kampüsü’nde gerçekleştirilen panelde, kadın ve siyaset konusu ile ilgili eğitim çalışmalarına destek vermekten dolayı mutlu olduklarını dile getiren İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, “Herşeyden önce kadın annedir, eştir, evlattır. Kadın elinin siyasete değmesiyle siyaset daha anlamlı, duyarlı ve sağlıklı bir zemine kayar. Siyaset, toplumun kendini ifade etmesi ve karşılaştığı sorunlara kendi değer ölçülerine göre çözüm bulma sanatı ise o zaman toplumun yarısının da mutlaka bu işte söz hakkı olması gerekiyor. Biliyoruz ki söz hakkının önemli bir bölümü kadınlarda fakat bu görünür değil. Bizim evlerimizde esasen söz hakkıöncelikle kadınındır. Güncel sorunlar bağlamında, kutuplaşma konusunda kadın siyasetçilerin çok daha önemli rol oynaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü onların varlığı, daha duyarlı ve merhametli yaklaşımları işin tabiatı gereği barış içinde bir siyaset kültürünün inşasında da önemli rol oynar” şeklinde konuştu.

Siyaset yapan kadının hem imkanları hem de handikapları olduğunu belirten AK Parti Şanlıurfa milletvekili Zeynep Karahan Uslu, “İşin sırrı, bu handikapları imkana nasıl çevirebileceğimiz. Bunun için de durumu doğru analiz etmek ve durum üzerinden nasıl bir dönüşüm yapılabileceğine kafa yormak gerekir. Kadın siyasetçi siyasal seçkine dönüşür ve ev bütün siyasetçiler gibi artık farklılaşır. Siyasal seçkin olmakla beraber kadın ve erkek arasındaki temel farka bakıldığında bir taraftan da o artık bir siyasal azınlıktır. Bunların yanı sıra aynı zaman da siz bir kadınsınız ve herkes sizin kadın kimliğinizi bilir. Katışıksız siyasal meseleler diyebileceğimiz konularda orantı olarak baktığımızda kadın politikacıların daha az olduğunu söyleyebiliriz. Tabii bu bağlamda oransal azlıkları da dikkate almalıyız” ifadelerini kullandı.

Kadınların doğal olarak hayatın gerçeği itibariyle, cinsiyetler üzerinden tanımlandıklarını ifade eden

MHP Eskişehir Milletvekili Dr. Ruhsar Demirel, “Burada bulunma sebebimiz de kadınların cinsiyetleri üzerinden tanımlanmasıdır. Açıkçası bu kimlik siyasetinin sorunsal bir algıya dönüşmesinden rahatsız olduğumu defalarca ifade ettim.Kadın parlamenter tanımlamasını genel olarak reddediyorum. Cinsiyetlerimizin sıfat olmadığı bir dünyada yaşamayı arzu ediyorum.Kadın ve siyaset dendiğinde biz kadınlar daha çok konuşturuluyor. Açıkçası erkekler bizimle siyaset yapmakta nasıl bir duyguya kapılıyor onu hiç öğrenemedik.Çünkü bu konu hep biz bize konuşuldu. Profesyonel meslek yaşamımdan bir örnek verecek olursam ben aslen tıp doktoruyum.Kadınla ilgili sağlık konusunda aile planlaması konusunda yıllarca halk sağlığı olarak çalışma yapıyoruz.Bu kadın konusununda özellikle erkeklerle konuşulması gerektiğini düşünüyorum.Erkeklerin kafasındaki bu imge yıkılmadan bu olmuyor” diye konuştu.

 

Erkek ve siyaset paneli duyulmadı

Ülkemizde ve dünyada adı “kadın ve siyaset” ile ilgili panellerin yapıldığı sürece sorunun çözülmemiş olduğunu anlatan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, ”Ben hiç erkek ve siyaset diye bir panel duymadım. Ne zaman erkek ve siyaset diye bir panel duyarsak o zaman bu sorunları çözmüş olacağız. Çünkü baktığımızda hep bir kadın sorunu ve kadının sırtına yüklenen bir dezavantajlı gruplar sorunu var. Bu nedenle kadının kadın dışında diğer alanlarda söz sahibi olabilmesi en azından Meclis komisyonlarında yer alabilmesi gerekli. Siyaset hala kadın mesleği grubuna girmemiş durumda siyasetçi yerineönüne sıfat alarak kadın siyasetçi tanımı kullanılıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2014, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner142