Urfa, bu yöntemle dünyaya tanıtılıyor

.

Urfa, bu yöntemle dünyaya tanıtılıyor
banner206
 Türkiye’nin kültürel mirasını tüm dünyaya tanıtmak için bir araya gelen Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği’nin yeni projesi ‘Mozaik Yolu’ Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin de desteği ile hayata geçiyor.

Türkiye’nin yeni bir kültürel turizm alanı kazanması, Anadolu mozaiklerinin korunması ve tanıtımları açısından desteklerin artırılması hedeflenen projeye Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ONE Derneği, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyeleri destek veriyor.

Anadolu’nun mozaiklerini tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen ‘Mozaik Yolu Projesi’nin” detayları Elgiz Müzesi’nde gerçekleştirilen programla tanıtıldı. ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve projenin lansman sponsorluğunu üstlenen Şölen İcra Kurulu Başkanı Elif Çoban’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen geceye, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'un yanı sıra iş adamları ve akademisyenlerle basın mensupları katıldı.

Mozaik Yolu projesi kapsamında gerçekleştirilen tanıtım toplantısında gelen konuklara Şanlıurfa'yı ve kültürel miraslarını anlatan Başkan Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'nın turizm ve kültürel anlamla hak ettiği yere gelmesi için büyük bir özveriyle çalışacaklarını belirtti.

Şanlıurfa'nın Turizm değerlerinin tanıtılması açısından Büyükşehir Belediyesi olarak önemli bir projede yer aldıklarını belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi "Şanlıurfa, tarihi İpekyolu güzergâhındaki en eski ve kadim yerleşim yerlerinden biridir. Doğu’yu Batı’ya bağlayan ticari yolların kesiştiği kavşak noktasında bulunması her dönemde farklı medeniyetler için cazibe merkezi olmasını sağlamış bölgeye hâkim olan her medeniyet sahipliğini pekiştirmek için kendine ait eserleri bırakarak, günümüzde ilimizin Dünya arkeolojisi ve kültür altyapısı içerisinde önemli ve özel bir yere sahip olmasını sağlamıştır" dedi.

 

"Dünyada En Çok Arkeolojik Kazı Yapılması Gereken Yer: Şanlıurfa"

Şanlıurfa'nın dünyanın en kadim şehirlerinden birisi olduğunu belirten Başkan Nihat Çiftçi, "Yüzyılımızın en önemli arkeolojik keşfi olarak kabul edilen Şanlıurfa merkezdeki, '12 bin yıllık Dünyanın en eski Tapınağı: Göbeklitepe' ve aynı döneme ait olduğu tespit edilen sit alanı ile Urfa, Dünyada en çok arkeolojik kazı yapılması gereken yerdir. niteliğini hala korumaktadır. Sahip olduğu özgün kültür varlıkları bakımından Urfa şehir merkezi, Göbekli tepe ve Harran, “Dünya kültür mirası aday listesi”ne alınmıştır. Bu kapsamda kentimizdeki ve bölgemizdeki turizm değerlerinin Mozaik Yolu Projesi ile İsviçre, İngiltere, İtalya ve Amerika’da tanıtılması Ülkemiz ve şehrimiz açısından da büyük önem taşımaktadır" dedi.

 

"Şanlıurfa'yı Dünya'ya Tanıtacağız"

Şanlıurfa'yı turizm alanında hak ettiği yere getirmek için bütün kurumlarla koordinasyonlu bir şekilde çalıştıklarını belirten Başkan Nihat Çİftçi, "M.Ö. 4000’li yıllardan günümüze kadar sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinin yer aldığı bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda gün yüzüne çıkan Anadolu’nun mozaik eserlerinin yurtdışında da tanıtımını kapsayan Mozaik Yolu Projesi ile İsviçre, İngiltere, İtalya ve Amerika’da lansmanlar gerçekleştirilecek. Yurtdışı tanıtım etkinliklerinin ilki yarın İsviçre’nin kayak merkezi olan Gstaad kentinde yapılacak. Ardından Venedik Guggenheim Müzesi’ndeki lansman gerçekleşecek. 2017 yılı içinde ise tanıtım etkinlikleri Victoria and Albert Museumve Smithsonian Institute’a taşınacak. Dünyanın dört bir yanında Anadolu mozaiklerinin tanıtılacağı lansmanlarda hedef kitle olarak diplomatik çevreler, uluslararası yatırımcı ve iş insanları, kültür ve sanata yatırım yapan kuruluşların temsilcileri, sanatçılar ve akademisyenler olarak belirlendi" şeklinde konuştu.

Mozaikleri tüm dünya ya tanıtacaklarını söyleyen ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ise, çalışmalarımızı, Bakanlığımızın ve Belediyelerimizin iş birliği ile gerçekleştirerek mozaiklerin tüm dünyaya tanıtacağız.

Öte yandan Mozaik Yolu yurtdışı tanıtım etkinliklerinin ilki yarın İsviçre’nin kayak merkezi olan Gstaad kentinde yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142