Asla ölmeyen 7 canlı...

Asla ölmeyen 7 canlı...
banner206

1. Ölümsüz Denizanası :

Listemizin ilk sırasında Ölümsüz denizanası var. Ölümsüz denizanaları strese veya yaralanmaya maruz kaldığında erken durumuna geri dönebilen çok eşsiz bir denizanası türüdür. Bu onların biyolojik olarak ölümsüz oldukları anlamına gelmektedir. Ancak pratikte sonsuza kadar yaşamazlar ve diğer hayvanlar gibi yaralanır ve yenilirler. Aslında ölümsüz denizanası türü yaşlanma sürecini tersine çevirerek ölümü aldatmanın bir yolunu bulmuş canlılardır.

2. Sürekli Büyüyen Istakozlar :

Bilim dünyasında bu kırmızı okyanus sakinlerinin biyolojik olarak ölümsüz hayvanlar olup olmadığına dair bir tartışma vardır. Yaygın ölüm nedeni yaşlılık değil hastalık olan ıstakozlar diğer hayvanların aksine ölene kadar büyür ve ürerler. Newfoundland kıyılarında bulunan 140 yaşında olduğu tahmin edilen ıstakoz ise onların ölümsüz hayvanlar olduğunu düşünmemizi sağlamıştır. Çünkü bilinen çoğu ıstakoz genelde 30-50 yıl yaşamaktadır. Son bulunan 140 yaşındaki ıstakoz ise çoğu bilim insanın aklında soru işaretlerinin oluşmasına neden olmuştur.

3. Su Ayıları :

Sırada dünyanın en dayanıklı canlısı tardigrad ya da daha yaygın ismiyle su ayısı var. Vücudu tırtıla benzeyen ama sekiz bacağı bulunan su ayılarının O harfi şeklinde ağızları bulunmaktadır. Su ayılarının yaklaşık 520 milyon ila 100 milyon yıldır yaşadığı düşünülüyor. Bilim insanları, 150 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabilen su ayılarının uzayda dahi hayatta kalabileceğini söylüyorlar. Susuz kalsalar da günlerce yaşamaya devam eden su ayıları atmosferin dışında 12 gün boyunca hayatta kalabilmişlerdir. Su ayısının bir diğer özelliği ise radyasyona karşı dayanıklılığı ve su ayılarının dünya üzerindeki yaşamı neredeyse tamamen sonlandırabilecek büyüklükteki kozmik felaketlerden dahi sağ çıkabileceği ifade ediliyor. Tüm bu özellikler ise su ayılarını ölümsüz kılıyor.

4. Hydra :

Hydra ise yaşlanmayan bir tatlısu canlısı. Laboratuvar koşullarında incelenen mikroskobik bir tür tatlısu canlısı olan hydra magnipapillata’nın ölüm riski o kadar düşük çıkmış ki, canlı için neredeyse ölümsüz olduğu sonucuna varılmış. Ayrıca laboratuvar sonuçları, 1400 yıl sonra bile incelenen hydra popülasyonunun yüzde 5’inin yaşıyor olacağını göstermiş. Birkaç milimetre boyunda silindirik bir gövde, bir ağız ve dokunaçlardan oluşan hydra tropik bölgelerde kirlenmemiş tatlısu kaynakları ve göllerde yaşıyor. Ayrıca hydra'nın istilacı bir yapısı var.
 

5. Kızıl Deniz Kestanesi :

Kızıl deniz kestanesini neredeyse ölümsüz olduğuna inanılmaktadır. Kuzey Amerika'nın Batı Kıyısı boyunca Pasifik Okyanusu'nun sığ sularında yaşayan bu kestaneler birçok araştırmacıya göre ölümsüzlüğü bulmuşlar. Çünkü yapılan uzun araştırmalar bu küçük ve dikenli yaratıkların 200 yıldan fazla yaşadığını ortaya çıkarmıştır. Bu sonuç ise kızıl deniz kestanelerinin ölümsüz hayvanlardan biri olabileceğini göstermektedir.

6. Grönland Köpek Balığı :

En uzun yaşayan omurgalı olarak kayıtlara geçen Grönland köpek balıklarının yaklaşık 400 yıl yaşayabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Grönland civarında sıkça rastlanıldığı için bu şekilde anılan bu köpek balığı ağırlığı 1 tonun üzerine, uzunlukları ise 6,5-7 metreye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca her yıl 1 santimetre büyüyebilen bu köpek balığı cinsinin dişilerinin de doğurganlık yaşına ancak 150 yılda varabildiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar ise bu köpek balığı türünün çok yavaş büyüdüğü için çok uzun yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır.

7. Akciğerli Balıklar : Akciğerli balıklar solungaç solunumu yapmalarının yanı sıra yeri geldiğinde hava solunumu da yapmaktadırlar. Hem solungaç hem de hava solunumu yapabilme özelliği bulunan bu balıklar, tatlı sularda yaşamaktadırlar. İki adet akciğerleri bulunan bu balıklar, suların kuruduğu ve çekildiği zaman akciğer solunumu yaparak susuz bölgede kurak mevsimi atlatabilmektedirler. Yaşadıkları bölgeler itibariyle, yaşadıkları tatlı sular kuraklıktan etkilenerek kuruyabilmektedir. Bu durumlarda bu balıklar, kendilerine tünel kazıp içine yerleşmektedir. Kazılan tünelin üst kısmında, balığın girişine yarayan gözenekli yapıda bir kapak bulunmaktadır. Akciğerli balıklar, çamurdan koza içerisinde mukuslu yapıda bir sıvı ifraz etmektedirler. Bunu yapmalarındaki amaç ise, derilerinin kurumasını önlemektir. Balık, bu koza içerisinde derin bir uykuya dalmakta ve bu sürede balığın vücut fonksiyonları yavaşlamaktadır. Derin uyku sırasında bu balıklar, yuvanın üst kısmında bulunan delikli kapak sayesinde oksijen almaya devam etmektedirler. Bu evrede onların ölmüş olabilecekleri düşünülebilir ancak akciğerli balıklar kurak bir alanda bile nefes alabilmeleriyle kolay kolay hayatlarını kaybetmemektedirler.
Peki sizler videomuzda bahsettiğimiz hayvanlar gibi uzun yaşayıp ölümsüz olmak ister miydiniz? Cevaplarınızı bize yorumlar kısmından yazmayı unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142