Böylesi hiç görülmedi..

Böylesi hiç görülmedi..
banner206

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Giresun'daki sel felaketine ilişkin açıklama geldi.

"BAKANLARIMIN BANA SÖYLEDİĞİ BİZ BÖYLESİNİ DAHA ÖNCE YAŞAMADIK"

Erdoğan, Giresun'da yaşanan sel felaketiyle ilgili şunları söyledi:

"İlk aldığımız haberlerde 5 ölümüz var. Yaralılarımızın sayısı 12 civarında. Kurtarılanlar 150'ye yakın. Aynı zamanda Rize'de de sel felaketi var, benim ilçem de dahil. Allah ölenlerimize rahmet eylesin, yaralılarımıza şifalar versin.

Devlet olarak tahribatı hep birlikte aşarız. Ben 3 bakanıma talimat verdim, orada çalışmalarını sürdürüyorlar. Bir taraftan yıkılan köprüler var, bir taraftan yıkılması gereken köprüler var. Bir an önce bunları aşalım. Bakanlarımızın bana söylediği; 'Biz bunu yaşamadık, o kadar ağır bir felaket."

GİRESUN'DA SON DURUM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sel felaketinin en ağır yaşandığı Dereli'de yaptıkları incelemenin ardından açıklamalarda bulundu.

İçişleri, Çevre ve Şehircilik ve Tarım ve Orman Bakanları Giresun'da incelemelerde bulunndu.İçişleri, Çevre ve Şehircilik ve Tarım ve Orman Bakanları Giresun'da incelemelerde bulunndu.

5 JANDARMA VE BİR OPERATÖR DEREYE DÜŞTÜ

Soylu, 5 jandarma ve bir operatörün, menfezlerin çökmesi sonucu dereye düşerek kayboldukları, hala arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği istikamette de incelemlerde bulunduğunu söyledi.

Daha sonra Dereli ilçesine geldiğini belirten Soylu, "Hakikaten ben böyle bir tablo görmedim, Allah beterinden muhafaza etsin" dedi.

153 VATANDAŞ KURTARILDI, 11 KİŞİ KAYIP

Bakan Soylu ayrıca, 153 vatandaşın kurtarıldığını kaydederek, "Şu yukarıdaki düğün salonunda vatandaşlarımız ve toplam bununla birlikte 11 vatandaşımız daha arama kurtarılmayı bekliyor. Onlarla ilgili de gerek helikopterle gerekse iş makineleriyle gerekse arama kurtarma ekiplerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

98 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

98 köy yoluna ulaşımın kapandığını aktaran Soylu, Tirebolu-Doğankent yolunun da hala ulaşıma kapalı olduğu, Dereli yolunun ise çalışmaların ardından açıldığı bilgisini paylaştı.

DOĞANKENT VE YAĞLIDERE'DE DE HASAR VAR

Sadece Dereli'de değil, aynı zamanda Doğankent ve Yağlıdere'de de bu ölçekte olmasa da hasarın büyük olduğuna dikkati çeken Soylu, Espiye'nin de Görele'nin de Güce'nin de yağmur aldığını, diğer ilçelerin de yine yağmurdan etkilendiğini belirtti.

ELEKTRİK ALTYAPISINDA CİDDİ HASAR

Dereli'de altyapının ciddi hasar gördüğünü belirten Soylu, "Ekiplerimiz zorlanacak ama yine buraya elektrik vereceğiz" dedi.

17 BİNA YIKILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sel felaketinin neden olduğu yıkıma ilişkin şu açıklamayı yaptı:

7 ilçede sel ve heyelan olayları meydana geldi. En çok 3 ilçemiz etkilendi. Doğankent, Dereli ve Yağlıdere ilçelerimiz. Bütün bakanlıklarımız seferber oldular vatandaşlarımızın yaralarının sarılması adına.

Ekiplerimiz hasar tespit çalışmalarını başlattı. Doğankent'te 4, Dereli'de 3, Yağlıdere'de ise 10 yıkık hasarlı olmak üzere toplam 17 bıkık, 361 az hasarlı bina tespiti yaptık.

31 BİNA BOŞALTILACAK

Dereli'de 20, Doğankent'te ise 11 binayı heyelan riskine karşı boşaltıyoruz. Vatandaşlarımızı misafirhanede ve otelde misafir edeceğiz.

350 YENİ KONUT İNŞA EDİLECEK

Yerine de afet riski taşımayan, 200 tane Dereli'de 150 tane Doğankent'te olmak üzere yeni ev inşa edeceğiz. Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142