Urfa'da anız yakmak yasaklandı

Urfa'da anız yakmak yasaklandı
banner206
banner279

Şanlıurfa'da, her yıl gelişi güzel yakılan anızla ilgili flaş karar alındı. Doğaya verdiği zararla ve çeşitli hayvanların ölümüne neden olan anız yangınına karşı önlemler alınmaya başlandı. Anız yakanlara bundan böyle para cezası uygulanacak.

Tarım şehri olan Şanlıurfa’da, ekilip kaldırılan hububatların ardından ateşe verilen anızların önüne geçilmesi için Tarım İl Müdürlüğü harekete geçti. Yaz aylarında yaşanan anız yangınlarının önlenebilmesi için caydırıcı yaptırımların uygulanacağı öğrenildi. 

Anız yakarak doğaya ve toprağa verilen zarar artık cezasız kalmayacak. Gelişi güzel çiftçiler tarafından yakılan verimli tarlaları yakan herkese para cezası uygulanacak.

Şanlıurfa Tarım İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklama ise şu ifadelere yer verildi;

"Değerli Çiftçiler; Modern tarım tekniğinde anızı yakmak son derece yanlış bir yöntemdir. Yakma sonucu karşılaşılan zararların çoğunu telafi etmek mümkün değildir. Anız yakmakla doğan zararları sıralarsak konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır.

1-Anızın yakılması ile topraktaki organik madde yakılarak yok edilmektedir. Bu durum toprakları daha verimsiz ve erozyona daha hassas duruma getirmektedir.

2-Sap ve Anızların Yakılması ile bitki büyümesini teşvik eden karbon(C) ve azotun(N) kaybı da artmaktadır. Mesela bir dönüm arazide 300 kğ. sap yandığında 1,5 kğ. Saf azot kaybı meydana gelmektedir. Bu miktar ise ancak 7 kğ. şeker gübresi dediğimiz Amonyum sülfatı araziye vererek yeniden kazanılabilir.

3-Anız yakmanın diğer bir zararı toprak yüzeyinde bulunan küçük canlıları öldürmesidir. Oysa toprakta bulunup gözle görülmeyen bu canlıların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanır, ayrışır ve HUMUS dediğimiz şekle dönüşür. Yapılan araştırmalarda; anız yakma ile küçük canlıların mikro organizmaların % 70 inin zarar gördüğü bunun da verimi düşürdüğü ortaya konulmuştur.

4- Anız yakımı ile ilk yılda kök çürüklüğü hastalığında azalma olduğu ancak ikinci yıl bu hastalığın daha da arttığı görülmüştür.

5-Anızların yakılmasının en önemli zararlarından birisi de, toprağı su ve rüzgâr erozyonuna da hassas bir duruma getirmesidir. Çünkü anız yağışların şiddetle toprağa düşmesini engeller; yüzey akış hızını azaltır, toprağa sızmasını sağlar. Böylece erozyonu önler.

6-Anızların yakılmasıyla hayvan yemi olarak kullanılmasından başka, birçok yararı olan sap saman yok edilmektedir.

7-Anız yangınları sırasında havanın kirlenmesi yanında, yükselen dumanlar zaman zaman karayollarında görüşü azaltmakta, bu durumda trafik kazalarıyla can ve mal kaybına neden olmaktadır.

8-Anız yangınları komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere, meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine ve özellikle ormanlara, koruluk ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir.

9-Anız yakımı doğal dengeyi de bozmaktadır. Yangınlar sırasında arazide yaşayan pek çok yaban hayvanı(kuş, tavşan, tilki, çakal, yılan vs.) yuvalarını terk etmekte veya ölmektedirler.

Yukarıda sıralanan zararlardan dolayı:

ANIZ YAKILMASI YASAKLANMIŞTIR.

BU YASAĞA UYMAYANLAR HAKKINDA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAKTIR.

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2022, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142