İşte HDP'nin seçim taktiği

İşte HDP'nin seçim taktiği
banner206
HDP'nin seçime parti olarak girme kararına, PKK lideri Öcalan'dan da destek geldi. Öcalan, temsiliyetin iyi belirlenmesi halinde partinin yüzde 10 barajını geçebileceğini belirtti.
HDP'nin, 7 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimlerine bağımsız adaylar yerine, parti çatısı altında girme kararını Eşbaşkan Selahattin Demirtaş "81 ilde, 550 milletvekili adayı göstererek, seçimlere gireceğiz" sözleriyle duyurmuştu. Kamuoyunda, HDP'nin yüzde 10 seçim barajı nedeniyle risk aldığı, hatta kararını yeniden gözden geçireceği iddiaları tartışılıyor. HDP'nin kararıyla ilgili PKK lideri Abdullah Öcalan'ın ne diyeceği merak konusuydu.

ÖCALAN TAKTİK VERDİ
Al Jazeera Türk'ten Burhan Ekinci'nin haberine göre, HDP'nin kararı, İmralı heyetinin 4 Şubat'taki Öcalan'la görüşmesinde gündeme geldi. PKK lideri heyete, HDP'nin parti olarak seçime girme kararını desteklediğini açıkladı.Öcalan, yüzde 10 seçim barajıyla ilgili heyete şu görüşü aktardı: "Bütün toplumsal muhalefet alanlarını ve onların temsiliyetlerini gözettiğiniz zaman yüzde 10 değil çok daha fazlasını almak mümkündür.

"HDP, SEÇİM STRATEJİSİNİ BUNA GÖRE KURGULAYACAK
Barajı geçmek için yeni arayışlar içerisinde olan HDP'nin, Öcalan'ın verdiği taktik doğrultusunda seçim stratejisini farklı muhalif kesimlere ulaşmak üzere kuracağı belirtiliyor.

GENİŞLETİLMİŞ HEYET
Çözüm süreci görüşmelerinde hükümet, Öcalan ve Kandil'le görüşmeleri yürüten İmralı heyetinde ilk kez Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nden Ceylan Bağrıyanık da yer aldı.4 Şubat'taki görüşmeye HDP'nin grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle de yer aldı. Böylece heyet, çözüm sürecinin başından bu yana İmralı'yı ziyaret eden en kalabalık heyet oldu.Görüşmeleri uzun bir süre yürüten Buldan, Baluken ve Önder'den oluşan heyete 29 Kasım'da Hatip Dicle de katılmıştı. Dicle ile birlikte heyette yer alması düşünülen Bağrıyanık'ın heyete dahil olması ise iki aydan fazla bir süre gecikti.
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner278

banner142